Google News Bilinmesi Gerekenler ve Kayıt

Her işletim sistemine sahip akıllı cihazda bulunan ve pek kullanmasak bile büyük bir kullanıcı kitlesinin kullandığı, bilgisayarımızda bile her hangi bir şeyi ararken eğer bir haber konusu ise en üstte kare kutucuklar içinde çıkan Google News nedir ne değildir konusu internet sitemiz olduğunda bizler için bir merak konusu uyandırır.

 

Dikkat ettiyseniz bir haber arayacağımız da bir çok haber sitelerinin en üstte kare kutucuklarda haberleri karşımıza çıkmaktadır. Bu kare kutucuklarda karşımıza çıkan haberlerin ise bir çok bakımdan internet sitemize faydalı bir şekilde geri dönüşü olacaktır.

 

 

Google News Nedir ?

Dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın zaman ile eşdeğer şekilde çalıştığı bir algoritması olan Google News kısmı ise kullanıcılara en güncel bilgileri biran önce sunma imkanı sağlar. Arama çubuğunda bile aradığımızda “Haberler” başlığı altında bir arama seçeneği bulunmaktadır.

 

Google News sistemine kayıt olan ve Google’ın onayladığı internet sitelerinin haberleri bu başlık altında görünürken asıl önemli olan şey ise kullanıcıya seçkin ve kaliteli haberler sunmaktır. Bu sisteme her bir site kabul edilmez. Bu sayede de kullanıcıya en iyi sonuca ulaştırmak hedeflenir.

 

 

Google News’in Avantajları Nedir ?

Öncelikle eğer Google News başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonrasında eğer internet siteniz onaylanmış ise haberlerinizin Google News siteminde gösterilmesi size bir çok açıdan fayda sağlayacaktır.

 

Bu faydaların en büyük etkisi ise Google’ın size güvendiğini belirten başvurunuzun onaylanmasından geçer. Bu sayede artık diğer içerikleriniz arama motoru sonuçlarında bile bir çok siteden ön konumda olabilir. En önemli özelliği ise kullanıcıların en üstte kare kutucuklar sayesinde ilk başta çıkarak ziyaretçi trafiğini arttırma olasılığı fazladır. Ziyaretçi trafiğiniz arttığı sürece Google Adsense gelirleri de otomatik olarak artacaktır.

 

Değinecek olur isek sitenize yararlarını aşağıda ki şekilde sıralayabiliriz ;

 • Alexa global ve Türkiye sıralamanız ciddi anlamda yükseliş yaşayacaktır.
 • İnternet siteniz üzerinde hit artışı gözlemler.
 • Buna bağlı olarak gelirleriniz artacaktır.
 • İçeriklerin index alma süresi kısalacaktır.
 • Bir çok ajans, medya yada başka yerlerden reklam alma olasılığınız artacaktır.
 • Siteniz otomatik olarak Google VIP sınıfına dahil olur.
 • Eğer ciddi derecede spam yapmaz iseniz ceza alma riskiniz ortadan kalkar.

 

 

Google News ‘e Kayıt Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizlere konuyu fazla uzatmadan bir kaç başlık altında toparlamak istiyorum ve Google News’e kayıt olmak için sitede olması gerekenler genel olarak sitenizin düzenli ve kaliteli içerik girmeniz gerektiğini buradan belirtmek isterim.

 

Kayıt olmadan öncesinde ise “Google Haberler yayın yönergeleri” yazısının üzerine tıklayarak bu kısma dair genel bilgileri bulabileceğiniz bir Google sayfasına yönlendirilerek haber içeriğini nasıl oluşturmanız gerektiğine dair bazı bilgiler buradan alabilirsiniz.

 

Bunun gibi bir çok etken olduğu gibi genellikle Google internet sitenizde şunlara dikkat eder ;

 1. Kullanmış olduğunuz temaya.
 2. Yazarlarınızın bulunduğu kısma.
 3. Künye, İletişim, Gizlilik Politikası gibi kısımların bulunmasına.
 4. Güncel ve okunma oranlı girilen içeriklere.
 5. Bilgiye dayalı ve kaliteli olan içeriklere.
 6. Bir haber ajansına kayıtlı iseniz bu sizin için bir avantaj olacaktır.
 7. Sitenizin header ve footer kısmının iyi yerleştirilmiş bir şekilde olması Google’ın hoşuna gider.

 

 

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Google News sisteminden haberdar olduktan sonrasında ise sıra geldi ki Google News başvuru formuna yönlendirilmeye. Eğer internet sitenize güveniyor iseniz artık yapmanız gereken şey Google News kayıt olma işlemini gerçekleştirmek gerekecektir.

 

Google Başvuru Formu

 

Yukarıda ki linke tıkladığınızda ise sizi bir panele yönlendirip Search Console ile bağladığınız internet sitelerini gösterecektir. Google News site ekleme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz internet sitenizi bulup yanında ki “Haber dizinine ekleme isteğinde bulun” adlı butona tıklayın.

 

Daha sonrasında sitenize ait kısımları doldurmanız gerekir. Haber birimlerini girdikten sonrasında ise sonucunuz olumsuz ise 3 ile 5 gün arasında size geri dönüş sağlarlar. Eğer ki siteniz uygun gözüküyor ise sizlere geri dönüş yapma süresi 10 ile 15 gün arasını alabilir. Bu süreler sitenizin durumuna ve yoğunluğa göre uzayıp kısalabilir.


] }

“Google News Bilinmesi Gerekenler ve Kayıt” üzerine 6 yorum

 1. News’e 2 kere başvurdum red aldım 3. sefer başvurmadan önce bu yazıyla karşılaştım işime yaradı teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın