Google Pay Nasıl Kullanılır ?

Akıllı telefonunuz ve akıllı saatinizi cüzdanınız ile değiştirdiğiniz gün yakın bir zamanda gelecek gibi duruyor. Gün içinde alışveriş için ödeme yapmak üzere kredi kartınızı veya bankamatik kartınızı bulmaya çalışmak yerine, ihtiyacınız olan herhangi bir ürün için yalnızca elinizin altında yer alan bir telefon veya bileğinizde yer alan akıllı saatinizdir. Bir Android telefon kullanarak çevrimiçi veya mağazalarda  Google Pay ile kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

Google Pay, satın alma işlemlerinizi kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir dijital cüzdan ve çevrimiçi ödeme sistemidir. Hızlı ödemeler için Google Hesabınızın bağlı olduğu her yerde kayıtlı kredi kartlarınızı otomatik olarak senkronize eder ve Gmail hesabınızdan sadakat kartlarını, biletleri ve teklifleri içe aktarır. Google Pay, çoğu büyük pazarda, benzin istasyonunda ve mağazada desteklenmektedir.

Google Pay Hangi Cihazlarda Kullanılır ?

Bir banka, kredi kartı veya PayPal hesabı, Google hesabı ve desteklenen bir Google Pay cihazı, KitKat 4.4 ve sonraki sürümlerini kullanan köklü olmayan bir Android telefon, Wear OS saati veya masaüstü, dizüstü bilgisayar hatta bir iOS cihazıyla bile kullanabilirsiniz. Bu hesab ile bir mağazada değil, yalnızca çevrimiçi ödeme yapmak için kullanabilirsiniz.

Google Pay Hesap Ekleme

Google Pay’ı çevrimiçi olarak örneğin filmler veya Google Play uygulamaları için ödeme yapmayı planlıyorsanız hesabınızı Google Play uygulamanızdan ayarlayabilirsiniz. Sol üst köşedeki menü simgesine (üç paralel çizgi) basın ve “Ödeme yöntemleri” ni seçin. Burası, Google Pay’ın doğrudan Google üzerinden bir uygulama gibi bir şey satın aldığınızda kullanacağı bir PayPal hesabı, kredi kartı veya banka hesabı ekleyebileceğiniz yerdir. İsterseniz birden fazla hesap ekleyebilirsiniz.

google pay nedir

Bir ödeme yöntemini, örneğin artık kullanmadığınız bir kredi kartını değiştirmek veya silmek istiyorsanız, bu zor değildir. Aynı sayfaya “Ödeme yöntemleri” ne gidin ve sayfanın altındaki “Diğer ödeme parametreleri” ne basın. Her birinin altında “Sil” veya “Düzenle” düğmelerini kullanarak mevcut ödeme yöntemlerinizin bir listesini görürsünüz.

Ancak, bir mağazada ödeme yapmak için Google Pay’ı telefonunuzda kullanmayı planlıyorsanız Google Pay uygulamasını kullanmanız gerekir.

  • Google Pay uygulamasını Play Store’dan indirin. Birden fazla Google hesabınız varsa, hangi hesapla kullanmak istediğiniz sorulacaktır.
  • Google Pay Hizmet Şartları’nı ve Google Gizlilik Politikası’nı kabul edin. (Daha fazla bilgi edinmek için bağlantılara tıklayabilirsiniz.) Aksi takdirde, “Başlat” a tıklayın.
  • “Yapılandır” düğmesine basarak bir ödeme yöntemi ekleyin. Bu sizi “Bir Kart Seçin” ekranına götürecektir; Google’a daha önce bir PayPal kartı veya hesap kaydettiyseniz (yukarıdaki yöntemle), listelenir. Aksi takdirde, bu noktaya bir ödeme yöntemi ekleyebilirsiniz.

Ek olarak Google Pay uygulaması aracılığıyla Google Pay hesabınıza PayPal ekleyemezsiniz. Ancak, web sayfasından veya Google Play uygulamanızdan ekleyebilirsiniz. Tamamlandığında, PayPal hesabınız Google Pay uygulamasının kendisinde bir ödeme şekli olarak görünür.

Hazırsınız. Ana ekrandan Google Pay’ı kullanarak para gönderebilir, ilgili güvenlik yöntemleri hakkında bir video izleyebilir ve diğer şeylerin yanı sıra son ödeme etkinliğinizi görebilirsiniz.

İsterseniz, Google Pay hesabı sayfasına giderek hesabınızı web üzerinde de yönetebilirsiniz.

Google Pay Güvenilir mi ?

Ödeme yapmak için bastığınızda satıcıların kredi kartı numaranıza sahip olacağından endişe duyanlar için Google, bilgilerinizi nasıl korur: geçici, şifrelenmiş bir numara satıcılarla paylaşılır, gerçek numara asla paylaşılmaz.

Telefonunuzu kaybederseniz, Android Cihaz Yöneticisi’ne Google hesabınız olan herhangi bir bilgisayardan erişilebilir. Oradan, telefonunuzu ve tüm içeriğini uzaktan kilitleyebilir, bulabilir veya silebilirsiniz. Sizlerde alışverişlerinizde kolaylık sağlamak ve zamandan tasarruf yapmak istiyorsanız bu ödeme yöntemini tercih edebilirsiniz.


] }

Yorum yapın