Kapat
yapay zeka kokulari algilama 754x365 - Google, Yapay Zekaya Kokuları da Öğretiyor
Teknoloji 46 0

Google, Yapay Zekaya Kokuları da Öğretiyor

Google, yapay zeka konusunda çığır açmaya devam ediyor. Yapay zekada önemli bir adım daha geldi ve artık koklamayı da öğretecekler.

Chip tarafından aktarılan bilgiye göre, bu durum pek mümkün gözükmese bile, Google Brain ekibi araştırmacıları bu durumu değiştirmeyi ümit ediyor. Arxiv`de yayınlanan bir makaleye göre, ekip bu konu üzerinde sıkı bir çalışma içerisinde.

 

Yapay Zekaya Kokuları Öğretmek Çok Kolay Olmayacak

Ekip için araştırmacılar, parfümcüler tarafından belirlenmiş olan ve yaklaşık 5000 molekülden oluşan bir veri tabanı oluşturdular. Ayrıca, bu veri tabanında bulunan 5 bin koku da etiketlenmiş durumdadır.

Geçtiğimiz günlerde bu veri tabanının kullanarak bir test yapıldı. Bu testte, kokuların üçte ikisini yapay zekaya tanımladılar. Geri kalan kokular ile de yapay zekayı test ettiler. Bu test olumlu olarak sonuçlandı. Sonuç olarak, algoritmalar, moleküllerin kokularını yapılarına göre tanımlamayı başardılar.

Google Brain Ekibine göre, AI`yi belirli molekülleri kokularıyla eğitmenin önemli bir ilk adım olduğu vurgulanıyor. Bu araştırmanın, insan besinleri, kimya ve algısal sinir bilimi konusunda büyük bir etki yaratabileceği söylendi.

 

Sizde teknoloji haberleri okumayı seven birisiyseniz sitemizi takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir