Asus ROG Crosshair VIII Tüm Ayrıntıları İle İnceleniyor!

Bilgisayarın vazgeçilmez parçalarından biri olan işlemciler her markaya göre kalite bakımından değişiklik gösteriyor. İntel işlemcilerin stabilite bakımından çok fazla tutulması ve bunun yanı sıra tercih edilme oranından kaynaklı olarak AMD’yi son zamanlarda geride bıraktığı aşikar bir durumdur. Fakat AMD Ryzen ile önemli bir yükselişe geçti. Bu sebepten dolayı donanım parçaları üreticileri tamamen AMD markasına odaklanarak uyumlu modeller üretmeye başladılar. ASUS geçtiğimiz yıllarda sık sık Intel üzerine çalışmalar yapıyor olsa da AMD’nin kendini bu kadar geliştirmesi sebebi ile ASUS markası çalışmalarını tamamen bu markanın üzerine odaklandırdı. Bu yazımızda son zamanlarda popüler bir kullanım ivmesi yakalayan ASUS ROG serisine ait Crosshair VIII modelini inceleyeceğiz.

ASUS ROG Crosshair VIII İncelemesi

ASUS markası bu seride, Intel’in popülerliğini yitirmesine sebep olan Ryzen 3900x ve 3960x modeline güçlü performans vermesi için iyi bir altyapı sunuyor. ROG Crosshair serisi, ASUS tarafından özellikle overclock olmadan bilgisayar kullanamam diyenler için üretilmiştir. Aynı zamanda tüm boyutuyla oyunculara hitap ediyor. Crosshair serisi içerisinde bulunan VIII Impact ise üst seviyede performans talep eden kişiler için daha stabil bir çalışma ivmesi sağlıyor.

Asus Rog Anakart

Anakart, mini – ITX ile boyut olarak karşılaştırıldığında 3.5 cm daha uzun bir yapıya sahiptir. Bu sayede kasa içerisinde bulunan ikinci ekran kartı slotunun doldurulmasına ve daha iyi bir görüntü kazanmasına sebep oluyor. Anakart üzerinde bulundurduğu depolama, ses ve kontrol özelliklerini içerisinde bulundurduğu dik bir kısıma sığdırmayı başarmış. Bu sayede ek grafik kartı slotu da dolmuş oluyor. Crosshair’de bulunan dik yardımcı kartın bulundurduğu slotlar fazlasıyla çeşitli oluyor. Son zamanlarda bilgisayarda olmazsa olmaz niteliğinde olan Type – C ve bununla birlikte 6 adet USB slotu bulunuyor. Bunların yanı sıra 2 adet olmak üzere MU – MIMO desteğini en iyi şekilde veren kablosuz bağlantı ve GameFirst V teknolojisine tam uyumlu olan ASUS LANGuard’lı Intel Gigabit Ethernet bulunuyor. Son olarak ise her kasada bulunan mevcut ses girişleride anakart üzerideki dik bölümde yerini alıyor.

Asus Rog Crosshair

Tam olarak burada kullanıcıların dikkatini çeken araç ise Impact Control Card IV üstünde bulunan yazılım erişimi imkanı sunmasının yanı sıra güncellemeleri kolaylaştıran BIOS Flashback, Clr CMOS ve FlexKey tuşları ile birlikte Q – Code ekranı yerini alıyor. Bu ekran programlandırılması dahilinde Auro ışınlandırmaları kontrol etme imkanı sunabiliyor. Bu bölüm içerisinde yer alan farklı bir bileşen ise AMD x570 çipset olarak karşımıza çıkıyor. Çipsetin bulunduğu bölümün soğutulması konusuna gelindiğinde ise çok sessiz bir çift delta fan kullanılmış. Aynı zamanda fan hava çıkış kanalları ile desteklenerek en iyi performansı vermek üzere hazırlanmıştır. Eğer küçük kasa kullanmayı seven bir bilgisayar kullanıcısı iseniz kasa içerisinde oluşan hava akımının azalması durumunda anakartın altında bulunan bakır borular sayesinde işlemcinin pasif soğutma işlevi yerine getirilmektedir. ROG Crosshair VIII Impact, soğutma seçenekleri ile şuana kadar üretilmiş anakartlar arasında en iyi performansı sunuyor. Firma anakartı üretirken her şeyi en iyi şekilde düşünerek FanXpert 4 ve UEFI BIOS ile kontrol etme imkanı sunarak çoklu ısı sensörü teknolojisini anakarta monte etmiş.

Asus Rog Gaming

Anakart üzerinde bulundurduğu RAM yuvalarının 2 adet olması sebebi ile sadece 64 GB’a kadar destekliyor. Aynı zamanda küçük ve ergonomik bir yapıda olduğu için tek bir bilgisayara 4.0 x16 yuvaya ve 4 SATA bağlantısını içerisinde barındırıyor. M2 SSD yuvası konusunda 2 adet kullanım sunması bu ürünü kullanacak kişiler için sevdindirici bir özellik oluyor. ASUS firması kullanıcılarını yine her zamanki gibi en iyi şekilde düşünerek anakartın üzerine Bluetooth 5.0 ve ROG SupremeFC S1220 ses desteğini de anakartın üzerinde sunuyor.

Oyun tutkunlarına hitap eden bir anakart olduğu için kullanıcıların kasayı kişiselleştirme  konusunda birçok talebi oluyor. Bu sayede kullandığınız diğer çevre birimleri tamamı uyumlu olduğu taktirde ile anakart, ekran kartı, monitör, klavye ve farenin ışıklandırmasını Auro Sync desteği ile tek bir noktadan kolayca kontrol edebiliyorsunuz.

Asus ROG Crosshair VIII Teknik Özellikler

ÜreticiASUS
Form Faktörmini-DTX
SoketAMD x570
Yonga SetiAMD AM4 Soket Ryzen
Bellek2 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 4800 (O.C.)
Çoklu GPU DesteğiYok
LANIntel I211-AT
Bağlantılar6 x USB 3.2 Gen1, 4 x USB 3.2 Gen2, 2 x USB 2.0, 1 x LAN, audio out, line in, mic, Optical S/PDIF out

 


] }

Yorum yapın