Heartbleed Açığı Nasıl Tespit Edilir? Ve Nasıl Kaldırılır?

Heartbleed Açığı Nasıl Tespit Edilir? Ve Nasıl Kaldırılır?

Heartbleed açığı oldukça uzun zamandır hiçbir şekilde fark edilememiş olan bir çeşit zararlı açıktır. Özellikle de birçok sosyal medya sitesini etkilediği için kullanıcılar tarafından fark edilememiştir ve yüzlerce kullanıcı bu açıktan dolayı zarar görmüştür. Bu açıktan etkilenen siteler ise YouTube, Google, Bing, Facebook, Instagram, Pinterest, Flickr, Tumblr, Vimeo gibi daha birçok sayamayacağımız sosyal medya sitesidir. Aniden karşınıza çıkabilen bu tehlikeli açık yine internet siteleri üzerinde tespit edilebilmiş olsa da yine mobil kullanıcılarını tehdit altında tuttuğu çeşitli güvenlik şirketleri tarafından tespit edilebilmiştir. Ayrıca güvenlik şirketleri bu açığı raporlamışlardır. Android kullanıcılarının birçoğunu etkileyen bu açığı yine telefonunuzda olup olmadığını tespit edebilmek aslında o kadar da zor değil.

 

Android Heartbleed Tespit Edici

Bireysel kullanıcılara ve yine kurumsal kullanıcılara yönelik bazı güvenlik çözümlerini üretmekte olan Lookout şirketi tarafından tasarlanmış olan Heartbleed Scanner uygulaması ile Android cihazınızda bu açığın olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Oldukça geliştirilmiş olan kullanıcı ara yüzü sayesinde android cihazınızı korumaya alabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama size bu açık ile ilgili olarak detaylı bir şekilde bilgi vermektedir. İsterseniz tarama sonucu yine Lookout ile paylaşabiliyorsunuz. Yine bunun için internete erişebilir halde olmanız gerekmektedir. Tarama işlemini oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen bu program sisteminizde system olarak çalışan programları taramamaktadır.

 

McAfee Heartbleed Tespit Edici

Oldukça ünlü yazılım şirketleri arasında olan McAfee tarafından da üretilmiş olan Heartbleed tespit edici uygulama, hem android telefonunuzda hem de sisteminizde yüklü olan uygulamaları profesyonel bir şekilde tarıyor ve sizlere rapor sunuyor. Sadece kısa bir süre süren bu tarama işlemi bittikten sonra, bir güvenlik sorunu olup olmadığını da yine anlayabiliyorsunuz. Oldukça basit kullanıcı ara yüzüne sahip olması sayesinde her seviyeden kullanıcı tarafından profesyonel anlamda kullanılabilmektedir. Bu yazılım da telefonunuzun her hangi bir açıktan etkilenip etkilenmediğini sizlere profesyonel anlamda sunmaktadır. Bizim tavsiyemiz, bu açık bana bulaşmamıştır demeden mutlaka heartbleed detector yazılımları ile telefonunuzu taratmak olacaktır. Bu sayede virüsü silebilirsiniz.


] }

Yorum yapın