HTML5 Kaynak Kodu Yorumlama Etiketi

HTML5 ile oluşturmuş olacağımız internet sitesinde kaynak kodu yorumlama etiketi sayesinde ilerleyen zamanlarda bir çok işimizi kolaylaştırabiliriz.

 

HTML5 yorum satırı sayesinde ilerleyen zamanlarda yüzlerce hatta binlerce satır kod yazmanız gerektiğinde yada yazmış olduğunuz kodu başka bir yazılımcının orada hangi amaçla kullandığınızı belli eden metnin girilmesidir. Siz HTML5 kodlarını açıklama satırı etiketini girdiğinizde ve içine yazdığınız hiç bir şey internet sitenize gelen kullanıcıya gözükmez. Kullanım amacı ise ileride bir gün bir değişiklik yapmak istediğinizde o kodu neden ve hangi amaçla yazdığınızı size bildirmek olacaktır.

 

 

HTML5 Kaynak Kodu Yorumlama Etiketi

Bu etiketin içine yazmış olduğunuz hiç bir etiket, yazı internet sitenizde gözükmez ve hatta çalışmaz. Sadece kullanım amacı ise size yada kodunuzu başka biri üzerinde geliştirme yapacak ise sizin bu etiketin içine yazmış olduğunuz her şey koda dair açıklamalar içermelidir.

 

İnternet sitenize giren kullanıcı orada hiç bir şey yokmuş gibi görür. Bir tek internet sitenizin kaynak kodu görüntülendiği zaman gözüken fakat hiç bir işleve sahip olmayan bu kod sayesinde ileride üzerinde geliştirmeler yapacağınız kod üzerine kendiniz notlar alabilirsiniz.

 

HTML5 yorum etiketi aslına bakılırsa işlevsiz gibi görünse bile yazmış olduğunuz kod satır sayısı arttığı zaman hayat kurtarıcı bir hal almaktadır. Daha sonrasında oraya eklemeniz gereken kodları girebilir, ona göre not alabilir ve hiç bir zaman internet sitenizde ki diğer kodların çalışmasına karışmaz.

 

<!– İçerisine yazacağınız bir şey –>

 

Yukarıda kullanımı verilen HTML5 kodları açıklama satırı sayesinde içerisine her şeyi yazabilirsiniz. Kod editöründe içerisine yazacağınız her şey yeşil renge dönüşecektir ve açılış etiketi olarak “<!–” olur iken kapanış etiketi ise “–>” ‘tür.


] }

Yorum yapın