HTML5 Metin Biçim Etiketleri Nelerdir ?

İnternet sitenizi oluşturacağınız da metin HTML5 metin biçim etiketleri kullanmak içeriğinizi bir o kadar ilgi çekici yapar iken bir o kadarda arama motoru optimizasyonuna katkı sağlamış olursunuz.

 

İnternet sitenizde metnin belirli yerlerini bazı etiketler sayesinde vurgulayarak hem ziyaretçiye görünüş açısından hemde arama motoru robotlarına belirli bilgiler vererek belli HTML metin biçim etiketleri sayesinde içeriğinizi tanımasını kolaylaştırmış olursunuz.

 

Bu videolu ve yazılı içeriğimiz de ise sizlere içeriğinizde bazı kelimeleri vurgulamak için kullanacağınız kalın, italik, altını çizme, üstünü çizme gibi ve daha bir çok etiketin kullanımı aşağıda göstereceğiz.

 

 

HTML5 Yazı Nasıl Kalınlaştırılır ?

HTML5 yazı kalın yapma işlemi için ise aslına bakarsanız kullanacağımız iki farklı etiket vardır. Bunların birincisi olarak <b> etiketi kullanır iken arama motorlarına o kelimenin güçlü bir kelime olduğunuzda belirtmek istiyor iseniz <b> etiketi yerine kullanmanız gereken etiket <strong> olacaktır.

 

<p>Bir <b>paragraf</b></p>

<p>Bir <strong>paragraf</strong></p>

 

Yukarıda yazmış olduğum her iki kod parçacığında da kullanıcıya gözüken yazı fontu aynı olacaktır. Tek farkı ise birinin arama motorları içinde önemli bir kelime olduğunu ifade etmek için kullanılır iken eğer kalın yapacağınız kelimenin göze hoş gelmesini istiyor önemli bir kelime olmadığını belirtmek içinde <b> etiketinin kullanabilirsiniz.

 

 

HTML5 Yazı Nasıl İtalik Yapılır ?

Yukarıda bahsetmiş olduğunuz şekilde yazıyı italik yapmak istiyor iseniz iki farklı etiket karşımıza çıkmaktadır. HTML5 yazı italik yapma işlemi için ise <i> ve <em> olarak iki farklı etiket bulunmaktadır. Bunların yanında bu ikisini bir birinden ayıran özellik ise birinin sadece görünüş olarak italik yapar iken birinin görevi hem italik yaparak hemde arama motoru robotlarına o kelimenin önemli olduğunu bildirmektedir.

 

<p>Bir <i>paragraf</i></p>

<p>Bir<em>paragraf</em></p>

 

Yukarıda yazmış olduğum p etiketi içinde yer alan i ve em etiketlerinin ikisi de HTML5 yazı italik yapma işlemini üstlenir iken <i> etiketi sadece kullanıcıların gözüne hoş gelmesi adına kullanır iken arama motoru robotlarına <em> etiketi ile italik yapacağınız yazı önemli bir kelime olduğunu vurgulamaktadır.

 

 

HTML5 Small Etiketinin Kullanımı ?

Small etiketi sayesinde içeriğinizde yazmış olduğunuz bir kelimeyi küçük gösterir. Örnek olarak <h1> etiketinin içinde bu etiketi kullanır iseniz small etiketi içine almış olduğunuz kelime küçük gözükecektir.

 

<h1>Birinci <small>Başlık</small></h1>

 

Bu kodları yazıp çalıştırdığınızda <h1> etiketinin boyutuna göre yazmış olduğumuz “Başlık” kelimesinin o etiketin boyutuna göre küçük yazıldığını göreceksinizdir. Small etiketini sadece başlık etiketleri olarak değil kendi başına yada diğer paragraf etiketlerinin içinde de kullanabilirsiniz.

 

 

HTML5’de İşaretlenmiş Metin Alanı Etiketinin Kullanımı ?

HTML5 işaretlenmiş metin alanı kullanmak bir nevi bizim bir kitapta okumuş olduğumuz metinden bir alandan ispirtolu kalem ile çizmeye benzer. HTML5 <mark> etiketi kullanımı da aynen bu şekildedir. Metinde vurgulamak istediğiniz alanı bu etiketi kullanarak vurgulayabilirsiniz.

 

<p>Bir <mark>paragraf</mark></p>

 

Yukarıda yer alan kod parçacığını yazıp çalıştırır iseniz “Paragraf” kelimesinin arkasının sarı bir ispirtolu kalem ile çizilmiş gibi olduğunu göreceksinizdir.

 

 

HTML5 Üstü Çizili Yazı Nasıl Yazılır ?

HTML5 üstü çizili yazı yazmak istiyor iseniz bunun anlamı aslına bakarsanız anlamını yitirmiş silinmiş metin demektir. Siz üstü çizili yazının göze hitap olarak iyi olduğunu düşünüyor iseniz aslına bakarsanız üstünü çizili metin yada paragrafın geçerliliğinin yitirildiği ve güncel olmadığı anlamına gelmektedir.

 

<p>Bir <del>paragraf</del></p>

 

Yukarıda ki kod parçacığını yazıp çalıştırdığınızda ise “paragraf” kelimesinin üzerinin çizili olarak geldiğini göreceksinizdir. Del etiketini kullanarak istediğiniz kelimenin yada metnin üzerini çizili bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

HTML5 Altı Çizili Yazı Etiketi Kullanımı ?

Eğer HTML5 altı çizili yazı yada bir kelime yazmak istiyor iseniz size bu konuda <ins> etiketi yardımcı olacaktır. Eğer bir kelimeyi altı çizili olarak vurgulamak istiyor iseniz kullanmanızın gerekli olduğu bu etiket aşağıda belirtmiş olduğum şekilde kullanılır :

 

<p>Bir <ins>paragraf</ins></p>

 

Yukarıda ki şekilde yazıp çalıştırdığınızda “paragraf” kelimesinin altının çizili olarak ekrana bastırıldığını göreceksinizdir.

 

 

HTML5 Alt Yazı Metin Etiketi Kullanımı ?

İnternet sitenizi oluşturur iken bazı kimyasal formüllere yer vermek istiyor iseniz <sub> etiketini kullanabilirsiniz. HTML5 alt yazı metin etiketi etiketin içine almış olduğunuz kelimeyi buçuk satır aşağıya indirerek normal satırdan biraz aşağıda görünmesini sağlar.

 

<p>Suyun formülü H<sub>2</sub>O’dur</p>

 

Kod parçacığını yazdığınızda suyun formülünde ki 2’nin biraz “H” ve “O” ya göre biraz aşağıda yazılmış olacağını göreceksinizdir.

 

 

HTML5 Üst Yazı Metin Etiketi Kullanımı ?

<sub> etiketine benzer olarak bu sefer yazınızın altında değilde üst tarafında metni göstermek istiyor iseniz HTML5 üst yazı metin etiketi olan <sup> etiketini kullanabilirsiniz.

 

<p>Bir <sup>paragraf</sup></p>

 

Yukarıda yer alan şekilde kullandığınızda HTML5 alt yazı metin görünümü yerine bu sefer yazının üst tarafında yer alarak farklı kimyasal formüller yada işinize yarayabilecek bir çok şey yazabilirsiniz.


] }

Yorum yapın