HTML5’de Başlık Etiketleri Nelerdir ?

Bir önce ki yazımızın devamı niteliğinde olan bu video ve yazılı içerikte ise HTML5 ‘in temel yapısını öğrendikten sonrasında HTML5 Başlık Etiketlerini öğrenmeye sıra gelmiş bulunmaktadır.

 

Oluşturacağımız internet sitesinde başlık etiketlerinin önemi çok büyük olmakla beraberinde arama motorları aslına bakarsanız içeriğinizi başlık etiketlerine göre incelerler. HTML5 Başlık Etiketlerinin Kullanımı bu nedenle bayağı önemli bir rol oynamaktadır.

 

 

HTML5’de Başlık Etiketleri Nelerdir ?

HTML5 ‘de başlık etiketlerinin kullanım sıralaması sadece arama motorları için olmayıp internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılarında yazmış olduğunuz içeriğin içinde kaybolmamasını sağlar. Bu sayede siz içeriğe başlıklar ekleyerek internet sitenize giren ziyaretçiye o yazı hakkında hangi başlık sonrasında ne konu hakkında bilgilendirme yaptığınızı belirtmiş olursunuz.

 

Örnek olarak Türkiye Cumhuriyeti hakkında yazmış olduğunuz bir makale’de tarihi, cumhurbaşkanları, başbakanları gibi kısımları’da yazacak iseniz bunları başlıklara ayırarak yazmanız arama motorları ve internet sitenize gelen ziyaretçinin o içerikte aradığını kolayca bulmasını sağlayacaktır.

 

HTML5 başlık etiketleri toplamda 6 tanedir. Bunlar sırası ile

<h1>HTML5 Başlık</h1>

<h2>HTML5 Başlık</h2>

<h3>HTML5 Başlık</h3>

<h4>HTML5 Başlık</h4>

<h5>HTML5 Başlık</h5>

<h6>HTML5 Başlık</h6>

şeklindedir. Başlık etiketleri sırasına göre önem gösterirler. <h1> ve <h2> etiketleri en önemlileri olur iken diğer başlık etiketleri <h1> ve <h2> ye göre daha az önem göstermektedirler.

 

Eğer örnek olarak yukarıda yer alan HTML5 Başlık Etiketlerinden kullanmış olacağınız her hangi bir başlık etiketinin boyutunu olduğundan daha büyük görünmesini istiyor iseniz <h1> etiketinin içine yazmanız gereken kod:

 

<h1 style="font-size:80px;">Başlık</h1>

 

yazmamız gerekir. <h1> etiketinin içine style ekleyerek ve ardından font’un boyutunuda font-size yazdıktan sonrasında iki nokta üst üste koyarak yazının boyutunun ne kadar olması gerektiğini belirtebilirsiniz. Eğer piksel olarak değilde yüzde olarak bir değer vermek ister iseniz “px” olan yere “%” işaretini koymanız yeterli olacaktır. Bu sayede HTML5 başlıkların boyutunu büyültme işlemini de gerçekleştirmiş olursunuz.


] }

Yorum yapın