Instagram, Bu İşlem Engellendi Hatası Çözümü

Instagram kullanıcılarının aldığı en sık hataların başında bu işlem engellendi hatası gelmektedir. Bu hatayı almışsanız, bu demek oluyor ki Instagram tarafından cezalandırıldınız. Korkmayın, bu ceza çok az kişi tarafından alınmıyor. Son zamanlarda birçok kişi işlem engellendi hatasından sıkılmış durumdadır.

Hatanın sonucunda Instagram, hesaptan hiçbir şekilde beğenme, kişi ekleme gibi işlemlerin yapılmasına izin vermiyor. Biz de sizlere bu yazımızda Instagram işlem engellendi hatası çözümü ile ilgili bilgiler vereceğiz.

 

Baslik Ustu 1

 

INSTAGRAM BU İŞLEM ENGELLENDİ NE DEMEK?

Instagram, belirli bir hesabın spam yaptığını fark ettiğinde, bir süre onları engeller ve karşılığında “İşlem Engellendi” yazan bir hata mesajı gönderir.

Bu Islem Engellendi 300x204

Bu hatayı almanızın tek sebebi sizsiniz. Bu hatayı aldıktan sonra hiçbir resim beğenisi ve yorumu yapamazsınız.

 

INSTAGRAM BU İŞLEM ENGELLENDİ NEDENİ NEDİR?

Instagram tarafından böyle bir hata kodunun gönderilmesinin birçok nedeni bulunmaktadır.

 • Agresif bir şekilde diğer hesaplara takip etmek veya takipten çıkmak böyle bir hata almanıza sebebiyet verebilir.
 • Resimlerinize beğeni ve yorum almak böyle bir hata almanıza sebebiyet verebilir.
 • Otomatik takipçi ile kasılan hesaplarda karşınıza çıkabilir.
 • Aynı yorumu sürekli bir şekilde göndermeniz sebebiyet verebilir.
 • Kısa süre içerisinde birçok resmi hızlı bir şekilde beğenmeniz bu duruma sebebiyet verebilir.

Yukarıdaki durumlardan herhangi bir tanesini yaptıysanız, Instagram sizi spam olarak algıladı ve işlemlerinizi engelledi.

 

INSTAGRAM BU İŞLEM ENGELLENDİ HATASINDAN NASIL KURTULABİLİRİM?

 • Mobil Verilere Geç

Instagram tarafından engellendiyseniz, Bu engel hesabınıza değil, sizin IP adresinize yapılan bir engel olabilir. Denemeniz gereken ilk çözüm, Wi-Fi kapatıp, mobil veri ile hesabınızda işlem yapmayı denemek olabilir.

 

 • Birkaç Saat İşlemlerinize Ara Verin

Yukarıdaki düzeltme işi işinize yaramazsa, hesabınızı dinlendirmenizi öneririz. Uzun bir süre, buna biz en az 2 saat diyelim, hesabınızda yorum, beğeni, beğeniden çıkma gibi işlemleri yapmayın.

 

 • Diğer Sosyal Ağlarla Bağlantı Kurun

Instagram tarafından spam veya bot olarak algılandığınızdan dolayı kendinizi temize çıkarmayı denemelisiniz. Bunun için yapabileceğiniz en basit işlem, Facebook, Twitter gibi diğer sosyal medya hesaplarınızı Instagram hesabınıza bağlamak olacaktır.

 

Instagram bağlantılı hesap işlemini yapmak için sitemizde bulunan makalemizden faydalanabilirsiniz.

 

 • Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanmayı Bırakın

Engellenmenizin nedenlerinden olabilecek üçüncü taraf uygulamalarla Instagram`a giriş yapmamalısınız. Eğer telefonunuzda böyle bir uygulama bulunuyorsa veda etmeniz gerekiyor. Bu tür uygulamaları kaldırarak, bir süre Instagram`a temiz bir giriş yapmanızı öneririz.

 

 • Instagram`a Rapor Verin

Yanlış bir şey yaptığınızı düşünmüyorsanız, Instagram ekibine bir rapor bildirmeniz faydalı olabilir. Instagram`a rapor vermek için Instagram uygulamasını açın. Android cihazınızda sağ üst köşedeki üç noktaya, IOS cihazınızda ise Ayarlar simgesine dokunun.

48412843 284155202245676 2912013566427004928 N 177x300    48369518 523043184868965 4160679392529350656 N 300x266

Daha sonra aşağıda bulunan menülerden “Sorun Bildir” menüsüne tıklayın ve buradan “Bir Şey Çalışmıyor” seçeneğine sorununuzu yazarak gönderin. Gönderdikten sonra bekleyip ne olacağını göreceksiniz.

 

 • Sabırla Bekleyin

Bu işlem sonucunda çoğunlukla, tabi yasal olmayan bir uygulama vs. bir işlem yapmadıysanız, hesabınız birkaç saat içerisinde normale döner. Bu bazı durumlarda birkaç hafta da sürebilecek bir olaydır. Yukarıda saydığımız işlemleri yaptınız ve bir sonuç elde edemediyseniz, sabırla beklemekten başka yapacak bir şey yok.

 

INSTAGRAM TARAFINDAN ENGELLENMEKTEN NASIL KORUNURUM?

Yukarıda bulunan maddelerden birisini denediniz ve hesabınız normale döndü. Ya bundan sonra da aynı hatayla karşı karşıya kalırsanız? Bu işlem engellendi hatası ile karşılaşmamak için aşağıda yazacaklarımızı yapmanızı öneririz.

 

 • İşlem Sayınızı Azaltın

Aşırı beğenme ve yorum yapma. Bu hatayı almanızın en büyük sebebidir. Art arda yapacağınız beğenmeler, takip istekleri arasında mutlaka birkaç saniye beklemeniz yararınıza olacaktır. Günde en fazla belirli aralıklarla 200 kadar kişiye istek gönderin.

 • Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanmayın

Instagram, sahte beğeni, takipçi ve yorumlara karşı çok katıdır. Instagram`da takipçi, beğeni sayısını arttırmak için bot kullanmamaya çalışın.

 

 • Instagram Profiliniz Tam Olsun

Instagram profilinizde, telefon numaranız, biyografiniz, doğru mail adresinizin bulunması çok büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca yukarda belirttiğimiz gibi, diğer sosyal medya hesaplarınızı, Instagram hesabınıza bağlamak da yararınıza olacaktır.

 

DİKKATLİ OLMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ

Yukarıdaki işlemlerden herhangi bir tanesi işinize yaradıysa, bir sonraki hesap kullanımınızda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu engellenmelerin, eninde sonunda kalıcı bir engel haline gelmesini istemeyiz.

Lütfen sizde, “Bu işlem engellendi” hatasıyla alakalı bir çözüm bilgisine sahipseniz yorumlarda belirtiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

 


] }

“Instagram, Bu İşlem Engellendi Hatası Çözümü” üzerine 12 yorum

Yorum yapın