Instagram Ekran Görüntüsü Alındığında Bildirim Gönderiyor mu?

Instagram‘da paylaşılan bu kadar harika içerik sayesinde, gördüklerinizin ekran görüntülerini almak istemek oldukça normaldir. Tabi bu ekran görüntüleri bazen bu kadar masum olmuyor. Bazılarımız kimin ne yaptığını görmek için takip ediyor ve attığı hikayeleri onu takip etmeyen arkadaşımıza göstermek isteyebiliyoruz. Ancak yaptığımız bu işlemlerde en fazla merak ettiğimiz şey ,Instagram Ekran Görüntüsü Alındığında Bildirim Gönderiyor mu?

Başka birinin içeriğinin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız veya sadece birinin gizlice kendi hikayenizin ekran görüntülerini alıp almadığını merak ediyorsanız, bunu yapmadan önce bilmek önemlidir. Instagram bu tür gizli etkinlikler için bildirimler uygulamaktadır.

Instagram’da Hangisinin Ekran Görüntüsünü Aldığında Bildirim Gider ?

Herkesin çok fazla kullandığı bir sosyal medya platformu olan Instagram üzerinde, yapabileceğiniz şeyler bellidir. Post atmak, hikaye paylaşmak ve direkt mesaj göndermek. Bunlardan hangilerin ekran görüntüsü alındığında bildirim gittiğini merak ediyorsanız, sizler için hepsini açıkladık.

Profiller

Instagram kullanıcı profili ekran görüntüleri için bildirim gönderiyor mu? Cevap, bize ne mutlu ki hayır.

Tıpkı fotoğrafların ve videoların ayrı ayrı gönderilmesi gibi, birinin profilini bilmeden güvenle ekran görüntüsünü yakalayabilirsiniz. Bu, özellikle web sitelerini veya biyografilerinde listelenen iletişim bilgilerini takip etmek zorunda kalmadan hızlı bir şekilde kaydetmek istiyorsanız işinize yarayabilir. Bu nedenle bir kişinin profilini gönül rahatlığı ile ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Postlar

Instagram fotoğrafların veya videoların ekran görüntüleri için bildirim gönderiyor mu? Cevabı tabi ki Hayır.

Ana akışta, kullanıcı profillerinde veya Keşfet sekmesinde görüntülenen fotoğraf ve videoların normal yayınları ekran yakalama bildirimleri göndermez. Bu nedenle bir kişinin postunu rahatlıkla ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Hikayeler

Instagram hikaye ekran görüntülerinin bildirimlerini gönderiyor mu? Yanıt: Hayır, ancak Instagram daha önce hikayeler için bir ekran görüntüsü bildirim özelliğini test etti.

İlk olarak Instagram kullanıcıların hikayelerinin ekran görüntülerini kimin çektiğini görebilecekleri bir özelliği test etmek için birkaç ay harcadı, ancak bu özellik kaldırıldı. Bu özellik Şubat 2018’de fark edildi. Haziran ayına kadar kullanıldı. Daha sonradan ise bu özellik kaldırıldı. O zamandan beri, Instagram kullanıcıları diğer kullanıcıların hikayelerini bilgilendirilmeden serbestçe ekran görüntüsü alıp diğer arkadaşları ile paylaşabilirler.

Direkt Mesajlar

Instagram doğrudan mesajların ekran görüntüleri için bildirim gönderiyor mu? Cevap: Evet, ancak yalnızca fotoğrafların ve videolar için geçerlidir.

Direkt mesajlar üzerinden anlık olarak atılan fotoğraf ve videoları ekran görüntüsü alındığında karşıya bu medyanın ekran görüntüsü alındığı bildirimi gider. Instagram’ın yardım bölümüne göre, alıcılarınızdan biri ekran görüntüsü almaya karar verirse ekran görüntüsü bildirimleri görünür.

Doğrudan mesajla başka bir şey gönderirseniz güvende olursunuz. Kaybolmayan ve doğrudan mesajlarla (feed, metin veya hashtag yayınları gibi) gönderilen diğer içerik türlerinin ekran görüntüleri bildirilmez.

Instagram ekran görüntülerini size bildiren üçüncü taraf uygulamalarına dikkat edin

Size ekran görüntüsü bildirimleri gönderdiğini iddia eden herhangi bir üçüncü taraf uygulaması muhtemelen çok eski veya toplam bir aldatmacadır. Instagram, gizlilik ve güvenlik nedenleriyle Instagram API’sı aracılığıyla üçüncü taraf uygulamalarının yaptıklarına kesin sınırlar koyuyor. Yüklediğiniz hiçbir uygulamanın size kimin ekran görüntüsü aldığını başarılı bir şekilde yansıtmaz. Bu tarz uygulamalar telefonunuza yükleyerek Instagram hesaplarınızı da tehlikeye atmış olursunuz.

İçeriğinizin ekran görüntülerini kimin çektiğini ve sizi kimlerin takipten çıktığını size söyleyebileceğini iddia eden bir uygulama ile karşılaşırsanız, yüklemeyin. Kötü amaçlı bir uygulamasa, Instagram hesabınızı tehlikeye atabilir veya cihazınıza virüs bulaştırabilirsiniz. Bu nedenle tarz uygulamalardan uzak durarak rahat bir şekilde hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

 


] }

Yorum yapın