Instagram Hesabı Nasıl Gizlenir?

Instagram, aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan popüler bir fotoğraf ve video paylaşım platformudur. Fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle kolayca paylaşmanızı sağlar. Kişisel fotoğraflarınızı paylaşırken gizliliğinizi sağlamak için belirli adımlar atmanız önemlidir. Hesabınızı herkese açık tutabilirsiniz, dilerseniz Instagram hesabınızı biraz daha korumalı hale getirebilir, hatta özel profil oluşturabilirsiniz. Ancak Instagram’da yeni iseniz ve bunların nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sizler için Instagram hesabı nasıl gizlenir, konusunu maddeler halinde sıraladık.

Hesabınızı gerçekten korumak istiyorsanız, şunları yapabilirsiniz.

Instagram Hesabı Gizliye Alma

Hesabınızı özel olarak ayarlamak, profilinizi kilitlemek için yapabileceğiniz en kolay şeydir. Bu işlemi yaptıktan sonra hiç kimsenin fotoğraflarınızı veya hikayelerinizi onaylamadan göremez hale gelecektir.

Instagram Hesabı Gizliye Alma

Hesabınız gizli olduğunda, profilinizi ziyaret eden yeni kişiler yalnızca adınızı ve profil resminizi görür. Oradan, sizi takip etmeyi isteyebilirler ve fotoğraflarınızı veya hikayelerinizi görmeden önce isteklerini onaylamanız gerekir.

Hesabınızı gizli olarak ayarlamak için:

 • Instagram ayarları menüsüne erişin. Profil sayfanızda sağ üst köşedeki hamburger düğmesinin arkasına gizlenmiştir. Bu, birkaç seçenek içeren bir yan menü açacaktır; ayarlarınıza altta görünen dişli çarktan erişebilirsiniz.
 • Buradan “Gizlilik“> “Hesap gizliliği” ne gidin ve “Gizli Hesap” ayarını etkinleştirin.

Önemli bir uyarı olarak, hesabınızı özel olarak değiştirdiğinizde sizi zaten takip eden herkes her zaman sizi takip edecektir. Bu, birinin erişimini reddetmek istiyorsanız, abone listenizden kaldırmanız gerektiği anlamına gelir.

Sizi takip eden birini silmek için:

 • Profilinize erişin ve abone sayınıza basın
 • Listenizde gezinin ve kurtulmak istediğiniz kişinin adının yanındaki büyük “Sil” düğmesine basın.

Hikayelerinizi Gizleyin

Instagram, hikayelerinizi kimlerin gördüğünü sınırlandırmanıza ve kişilerin bunları daha fazla paylaşmasını engellemenize olanak sağlar.

Hikayenizi belirli kişilerden gizlemek için aşağıdaki maddeleri uygulayın :

 • “Ayarlar”> “Gizlilik”> “Geçmiş” e gidin
 • “Hikayeyi şuradan gizle” yi seçin. Bu, abonelerinizin bir listesini açacaktır. Erişimi kesmek için adlarının yanındaki daireye dokunun.

İnsanların hikayenizi paylaşmasını da engelleyebilirsiniz:

 • Aynı sayfaya gidin ,“Ayarlar”> “Gizlilik”> “Geçmiş” ve “Paylaşım” adlı bir bölümün bulunduğu alta doğru ilerleyin.
 • “Paylaşıma izin ver” yazan bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız kullanıcılar hikayelerinizi başkalarına gönderemez.
 • İnsanların yayınlarınıza hikayelerini eklemelerini önlemek için “Öykü paylaşımına izin ver” özelliğini de kapatabilirsiniz.
 • Hikayelerinizin Facebook’ta paylaşılmasını önlemek için “Hikayenizi Facebook’ta paylaşın” seçeneğini devre dışı bırakın. Bu, yalnızca Instagram’da yayın yapacakları anlamına gelir.

Son olarak, hikayelerinizin kapsamını belirli kişilerle sınırlamak için Instagram’ın Yakın Arkadaşlar özelliğini kullanabilirsiniz.

 • Bu kişi grubunun üyelerini tanımlamak için “Ayarlar”> “Gizlilik”> “Geçmiş” e gidin
 • Arkadaşları Kapat altında öğesine dokunun ve kişi eklemeye başlayın. Bu gruba eklendiklerinde (veya kaldırıldıklarında) kullanıcılar bilgilendirilmez.

Instagram Hesabı Engelleme

Takip ettiğiniz bazı hesapları veya sizleri rahatsız hesapları artık görmek istemiyor ve onların hikayelerine dahi dayanamıyorsanız, tek çözüm hesapları engellemek.

Bu hesaplar ile daha fazla karşılaşmak istemiyorsanız, tek tek kullanıcıları engelleyebilirsiniz:

 • Birini engellemek için önce hesabına gitmelisin. Profil sayfalarında, sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun.
  “Engelle” yi tıklayın.

Ancak bazı kişileri engelleseniz bile içeriğinizi yine de görebilirler, ancak yorumları yalnızca size görünür ve çevrimiçi olduğunuzda göremezler. Bu kişileri tamamen engellemek için onları karşı kendinizi görünmez hala getirmeniz gerekmektedir. Görünme zolabilmeniz içinde yukarıda saydığımız maddeleri uygulayarak Instagram hesabınızı gizleyebilirsiniz.  Sizde bunları hemen uygulayın ve bu insanlardan sonsuza dek uzaklaşın. Sizleri rahatsız eden kişileri yukarıdaki maddeleri uygulayarak kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz. Daha fazla haber ve sosyal medya ile ilgili şeyler öğrenmek için bizleri takip edin.


] }

Yorum yapın