İntel İşlemcilerde HQ, U Nedir, Ne İşe Yarar ?

İntel İ serilerinde HQ ve U modelleri bulunmaktadır. Bu modeller arasında performans ve özellikler konusunda farklılıklar yer almaktadır. Bilgisayarınızı alırken bu da dikkat etmeniz gereken faktörlerden birisidir.

 

Bilgisayar alırken ram ve anakart modeli, harddisk, ekran kartı gibi konularda önemlidir, fakat en önemlisi işlemcidir. Bizde sizlere daha iyi karar verebilmeniz açısından HQ ve U modelleri ile ilgili biraz detaylı bilgi vermek için bu konulara değineceğiz.

 

 

İntel İşlemcilerde HQ Nedir ?

HQ (High Quality), işlemcinin içinde kullanılan transistörlerin ısınmaya karşı dayanıklı olduğunu göstermektedir. Yani yüksek performanslı ekran kartı işlemci modelidir. U serisi ile şarj bakımından karşılaştırırsak, U serisi bu konuda daha iyidir.

 

HQ işlemciye sahip bilgisayarların performansı daha güçlüdür. Fazla güç tüketimi de yapmaktadırlar. Bundan dolayı da daha fazla ısınmaktadır. HQ işlemciler 4 gerçek çekirdeklidir. Çoklu görevler için U serisi ile arasında ciddi bir performans artışı bulunmaktadır.

 

HQ serisi işlemcilerde cache miktarı 8 ya da 6 MB’tır. Çoklu görevlerde HQ serisi iyi bir seçimdir. Oyunlarda çok fazla zaman geçiriyorsanız ya da bilgisayar konulu işleriniz var ise ağır programlar kullanıyorsanız, uzun süreli çalışıyorsanız HQ daha iyi bir seçimdir.

 

 

İntel İşlemcilerde U Nedir ?

U (Ultra Low Power) serisi, ultra düşük enerji tüketmektedir. Düşük enerji ile çalışması sebebiyle enerji harcaması minimumdadır. Şarjın uzun süreli dayanması önemli ise iyi bir seçim olabilir. Fazla güç tüketimi olmadığı için hemen ısınmamaktadır.

 

U serisi işlemciler, HQ serisi işlemcilere göre daha düşük performanslıdır. U serisinde işlemcilerin cache miktarı en fazla 4 MB’tır. Kullanım amacınız internette takılmak, oyun oynamak, film izlemek ve uzun süreli pil ömrü gibi konular ise U serisi yeterli olabilir.


] }

Yorum yapın