İnternet Hızı Arttırma

İnterneti hepimiz düzenli olarak kullanıyoruz. Akıllı telefonlar, tabletler ve tabi ki bilgisayarlar internet bağlantısından sürekli olarak faydalandığımız cihazlar oluyor. İnternet kullanıcıları bazı dönemlerde hızlarında düşüş yaşadıklarını fark edebilirler. Bu düşüşün birçok farklı sebebi olabilirken son derece sinir bozucu bir durumdur. Atılacak olan bazı adımlar internet hızı arttırma yolunda fayda sağlayabilir.

İnternet hızının yetersizliği genel olarak uzun süre bilgisayar başında zaman geçiren kişiler için problem oluşturmaktadır. Meslekleri bilgisayar ve internet ile bağlantılı olan kişiler hızın düşüşü ile ciddi zorluk yaşayabilirler. Online oyunları çok seven kişiler de internetin hızında yaşanan düşüşlerden çok rahatsız olacaktır. Şimdi sizlere bu durumlarda uygulayabileceğiniz 18 farklı işlemi anlatıyoruz.

Altyapınızın Maksimum Kapasitesinden Emin Olun

İnternet sağlayıcınız kim olursa olsun bulunduğunuz konumda alabileceğiniz maksimum bir internet hızı mevcuttur. Gerekli altyapınız yoksa paketiniz çok yüksek bir hız vaat etse de bu hızı alamazsınız. Hızınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk iş internet sağlayıcınızı arayarak altyapınıza göre alabileceğiniz maksimum hızı öğrenmek olacaktır.

Modemi Merkezi Bir Konuma Çekin

Modemden etrafa doğru yayılan sinyaller evdeki bazı elemanlardan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Eğer modeminiz ile bilgisayarınızın arasında duvar, cam ya da farklı elektronik cihazlar varsa bu durum internet hızınızı düşürebilir. İnternet hızı arttırma için modeminizi evin merkezine çekmek ya da bilgisayarınız ile aynı odaya getirmek doğru bir tercih olacaktır.

Modemin Yanından Elektronik Cihazları Kaldırın

Biz farkında olmasak da evlerimizde yer alan elektronik eşyaların büyük bir kısmı gözle görülemeyen dalgalar ile yönetilir. Modemlerin yaydığı dalgaya benzeyen bu dalgalar bilgisayarlara internetin ulaşmasını yavaşlatabilir. Bu sebeple de modemi elektronik cihazlardan biraz daha uzağa almak doğru bir tercih olacaktır.

İnternet Kablonuzu Kısaltmayı Deneyin

Modemlerden bilgisayarlara doğru uzanan ve iki cihaz arasında bağlantıyı sağlayan kabloların uzun ve eski olması internet hızınızı ciddi şekilde düşürecektir. Böyle bir durumda kısa ve yeni bir kablo almak en doğru seçim olur. Eğer imkânınız yoksa uzun bir kablo kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak yeni bir kablo almak her zaman internet hızı üzerinde olumlu etkiler yapar.

Modemi Yeniden Başlatın

Her ne kadar ülkemizde tüm elektronik cihazlarda kullanılan bir yöntem olduğu için insanlar tarafından espri konusu olsa da modemlerin açılıp kapatılması ya da diğer tabirle yeniden başlatılması internet hızını olumlu etkilemektedir. Aynı IP üzerinden modeme bağlı kalındığında internet hızında düşüşler yaşanabilir.

Modem Güncellemelerinizi Kontrol Edin

Satın aldığınız modemleri internet sağlayıcınız sizlere sunmuş olabilir. Belki de kendiniz teknoloji mağazalarından harika bir modem aldınız. Hangi durum söz konusu olursa olsun modeminizin her zaman güncellemeleri olacaktır. Bunları atlamamanız ve internet hızı arttırma için güncellemeleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İnternet Sağlayıcınızdan İdeal Ayarları Öğrenin

Yasaklı sitelere girmek ya da internet hızı arttırma amacıyla bilgisayarınızdaki bazı ayarları değiştirmiş olabilirsiniz. Bu durum da internet hızını düşürebilir. Böyle bir durum söz konusu ise internet sağlayıcınızı aramanız gerekli olacaktır. Firma tarafından sizlere sunulacak olan ideal ayarları kullanarak daha yüksek bir internet hızı almanız mümkün olabilir.

İnternet Ağınızın Güvenliğini Yükseltin

Siz internet hızınızı yükseltmek için bin bir çeşit yol ararken bunun tek sebebi kablosuz ağınıza başka bir kişinin girmesi olabilir. Bunu engellemek için modem ara yüzüne giriş aşamasındaki şifre ve kullanıcı ismini değiştirin. Modem tarafından verilen şifrelerin kalması büyük bir güvenlik açığı olacaktır. Bunun dışında direkt olarak Wi-fi şifresini de değiştirmeniz gerekli.

Bilgisayarınızın Güncellemelerini Takip Edin

Modeminizi güncelleyerek olması gerektiği hale getirmiş olabilirsiniz. Ancak aynı işlemleri bilgisayarınız üzerinde gerçekleştirmezseniz bu durumda da internet hızınız düşük olabilir. Zaman kaybetmeden işletim sisteminizi güncelleyerek internet hızı arttırma işlemini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Virüsten Arındırın

İnternet sitelerinde dolanırken ya da belli başlı dosyaları indirirken bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Virüslerin birçok olumsuz etkiye sebep olabilirken internet hızındaki düşüş de bunlardan bir tanesidir. Ücretsiz virüs programlarını kullanarak bilgisayarlarınızı virüsten temizleyebilirsiniz. Format atarak virüsleri tamamen temizlemek ve yeni bir sayfa açmak da seçenekler arasında yer alacaktır.

İnternet Hızı Arttırma

Virüs Programını Değiştirin veya Devre Dışı Bırakın

Her ne kadar bir önceki yöntemimiz ile çelişiyor gibi dursa da doğru bir virüs programı seçmezseniz o da internet hızınızı düşürecektir. Sizi daha iyi bir şekilde korumak adına girdiğiniz her sayfayı denetleyen ya da çeşitli testler uygulayan virüs programları internetinizi kullanacaktır. Bu programlar daha profesyonel alanlar içindir. Daha basit bir virüs programına geçiş yapabilirsiniz.

Tarayıcınızı Güncel Tutun

Bilgisayarlarda kullanabileceğiniz çok sayıda tarayıcı bulunmaktadır. Tarayıcılar bilgisayarlar için en önemli uygulamalardan bir tanesi olurken belirli dönemlerde yeni sürümleri çıkmaktadır. Bu sürümleri her zaman takip etmeniz ve güncelleştirmeleri yapmanız gerekir. Yapılan güncellemeler internet hızı arttırma yolunda önemli katkı sağlayacaktır. Hem de tarayıcınız daha kullanışlı bir hale gelir.

DNS Ayarlarını Değiştirin

Normal şartlarda DNS ayarlarını değiştirmezseniz ve bilgisayarınızın otomatik olarak bunu ayarlamasını isterseniz bu durumda internet sağlayıcınızın belirlediği DNS üzerinden giriş yaparsınız. Ancak DNS ayarlarını değiştirdiğinizde hızınız ciddi seviyede artabilir. İnternet sağlayıcınızın belirlediği DNS yoğunluktan ya da çökmesinden dolayı iyi bir hız sunamıyor olabilir.

Tarama Geçmişi ve Çerezleri Temizleyin

Tarayıcınız ziyaret ettiğiniz sayfaları her zaman kaydetmektedir. Dilediğiniz zaman bunları silmeyi başarabilirsiniz. Bu verilerin miktarındaki artış bir süre sonra tarayıcınızı zorlamaya başlar. Ortaya belli başlı hatalar çıkmaya başlar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda hız düşecektir. Hızda yaşanan düşüşün sebebi bu olabildiğinden tüm çerezleri ve geçmişi temizleyerek internet hızını ölçebilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kontrol Edin

Siz farkında olmasanız da bilgisayarınızın arka planında bazı uygulamalar açık olabilir. Torrent ya da Spotify gibi uygulamalar direkt olarak internet bağlantısını kullanarak çalışırlar. Bu sebeple de hızın düşüşünde direkt olarak etkili olacaktır. Bilgisayarlardan CTRL + ALT +DEL tuşlarına basarak açacağınız görev yöneticisi üzerinden “Uygulamalar” sekmesine gelerek buradaki uygulamaları inceleyebilirsiniz. İnternetinizi kullanan uygulama varsa bu penceren onu sonlandırma şansınız olacaktır.

Wi-fi Kanalında Değişiklik Yapın

Bilgisayarınızın sizin Wi-fi bağlantınızın yanında komşunuzunkini de rahatlıkla çekiyor olabilir. Böyle bir durumun olması sinyallerde karışıklığa yol açar. Yakında farklı bir Wi-fi bağlantısı varsa internet hızı arttırma için modem arayüzünden Wi-fi kanalını değiştirebilirsiniz. Böylece aynı kanal üzerinden bilgisayara ulaşmayan dalgalar birbiri ile de karşılaşmaz.

Wi-fi Güçlendiricileri Deneyin

Özellikle modemin bulunduğu konum ile bilgisayar birbirine uzaksa yeteri kadar sinyal çekemiyor olabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda Wi-fi güçlendirici olarak isimlendirilen ürünleri satın almak son derece doğru olacaktır. Bu ürünler ile sinyal gücünüz ve buna bağlı olarak hızınız artış gösterebilir.

Modeminizi Değiştirin

Sürekli olarak sorun yaşamaya devam ediyorsanız ve internet hızı arttırma için yaptığınız hiçbir işlem yanıt vermiyorsa bu durumda son çare olarak modeminizi değiştirebilirler. Modeminiz ilk günkü performansını sunamıyor ya da modeli eski olduğu için kapasitesi yetmiyor olabilir. Yeni bir modemle sorunlarınız çözüme kavuşabilir.


] }

Yorum yapın