İnternete Erişirken Sorun Mu Yaşıyorsunuz?

EV ağınız içerisinde internete erişim sağlarken oldukça zaman alan ve sinir bozan çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Ev ağınızda oluşan sorunun sebeplerini biliyor olmak ve vaktinizi kısaltacak olan çözümler amacı ile oldukça kolaylık sağlanabilmektedir. Ağınızda oluşan bir problem program, donanım veya servis sağlayıcılarından dolayı da olabilir. Kişisel bilgisayar kullanıcılarına hizmet sunan teknik servis internete bağlanıyorken sorun yaşayan kullanıcılara çare için çeşitli tüyolar sunuyor. Burada ilk yapmanız gereken modem bağlantınızı kontrol etmek olacaktır. Modem ile bilgisayar arasında olan bağlantıyı kontrol etmeniz önem arz eder. Modeminizin bütün ışıkları sabit yanıyor ve internete erişemiyorsanız yine DNS seçeneklerinizi kontrol edebilirsiniz.
[vurgu color=”#dd3333″]Doğru IP Alıyor Musunuz?
Yine doğru IP alma sorunları da oldukça sık yaşanabilmektedir. Modemin verdiği yanlış IP adresi yüzünden problem yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle yine DNS ayarlarınızı da kontrol edin. Çoğu zaman bir DNS virüsü bulaşabiliyor ve DNS ayarlarınızı değiştirerek sizleri zararlı internet sitelerine yönlendirebilmektedir. Eğer problem devam ediyorsa internet hizmetini alıyor olduğunuz şirket ile görüşün. ISP tarafınca da bir sorun yok ise internete giriliyor olmasına engel olmakta olan zararlı yazılımlar sisteminize erişmiş olabilir. Yine çeşitli parazitlere de oldukça dikkat etmenizde fayda var. Kablosuz bağlantının yavaşlıyor olmasından şikayet eden çeşitli kullanıcılar, kablosuz ağ sinyallerini mutlaka kontrol altına almalılar. Sinyal seviyesi oldukça azalmışsa modem ile mesafeniz oldukça uzak olabilmektedir. Evinizin çeşitli kısımlarında sinyal kalitesini düşürebilmektedir.
[vurgu color=”#dd3333″]Parazitlere Mutlaka Dikkat Edin
Bir başka neden de modeminizin yakınlarında olan kablosuz telefondan oluşabilmektedir. Bu tür cihazlar parazit oluşturabilir. Ağ sinyali oldukça üstün seviyelerde, ancak yavaşlama devam ediyorsa bu işlemde modeminiz güvenlik seçeneklerini doğru yapmanız gereklidir. Diğer kullanıcılar internet ağınızı kullanmakta olabiliyorlar. Kablosuz ağınıza mutlaka bir şifre koymalısınız. Yoksa önüne gelen herkes ağınıza erişim sağlayabilir. Ağ sorunlarınız için yine servis sağlayıcınızdan veya da bir teknik servisi veren çeşitli tamircilerden de yardım alabilir ve bu sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.


] }

“İnternete Erişirken Sorun Mu Yaşıyorsunuz?” üzerine 3 yorum

  1. Kaç aydır internetim sürekli gidip geliyor bir düzelmedi yine bir şeyler denedim olmadı en iyisi internet sağlayıcımdan teknik destek talebinde bulunmak

    Cevapla

Yorum yapın