Telefonda Zararlı Uygulamaları Tespit Etmenin Yolları

Android telefonların akıllı telefon pazarında sağlamış olduğu satış oranları ve avantajları android platformunun siber suçlular için ne kadar önemli bir yer olduğunu bir daha kanıtlamaktadır.
Android işletim sisteminde virüsler güvenlik özellikleri ile birlikte oldukça zor olmayan standart kullanıcılar için fark edilmesi zor bir hale gelmektedir.
Özellikle de kötü niyetli hacker’lar android platformunu son yıllarda hedef alıyorlar. Bir telefonda virüs olup olmadığını anlamanın yine birçok yolu var. İşte kullanıcıların kesinlikle öğrenmesi gereken ve belirli periyotlar dahilinde uygulaması gereken yollar.
[vurgu color=”#dd3333″]Telefon Faturası Yükseliyor
Zararlı android yazılımları genellikle cihazlara bulaştıktan sonra özel bazı numaralara mesaj göndermektedir. Çoğu durumda da yine bu uygulamaları fark edebilmek için telefon faturanızı incelemek kesinlikle yeterli olabilir.
Ayrıca bir takım akıllı yazılımlar ayda 1 sefer veya iki sefer SMS göndermektedir ve fatura kontrollerinden asla fark edilmeden uzun süreler boyunca da dura bilmekteler.
Yine bazıları da bütçenizde büyük bir çeşit delik açtıktan sonra kendilerini telefonunuz üzerinden tam anlamıyla kaldıra bilmekteler.
[vurgu color=”#dd3333″]Veri Kullanımına Dikkat
Virüsler genellikle android telefonlardaki kullanıcı verilerini, şifrelerini, fotoğraflarını ve çeşitli bilgilerini kötü niyetli kişilere yolladıkları için veri kullanımı olarak oldukça yüksek bir artış gösterirler.
İşte bu nedenle telefonlarınız da bir virüs var ise veri kullanımını inceleyerek bu virüsün ne denli işlemler yaptığını görebilirsiniz.
Bu yüzden android kullanıcılarının yine aylık olarak veri kullanımlarını kontrol etmeleri eğer ters bir durum görürseler telefonlarını sıfırlamaları oldukça önemli bir husustur.
[vurgu color=”#dd3333″]Pil Ömrü Azalıyor
Yine android telefonlarda en sık karşılaşılan bir diğer problem ise oldukça hızlı bir şekilde biten batarya enerjisidir.
Çünkü virüsler arka planda oldukça sık bir şekilde aktif oldukları için sürekli olarak enerji harcarlar. Bu enerji de yine çoğu zaman azalmaktadır. Eğer telefonunuzu yeni şarj ettiğiniz halde sadece birkaç saat sonra tekrar enerjisi bitiyorsa burada dikkat etmelisiniz. Kesinlikle telefonunuza bir format atmayı denemelisiniz. Ayrıca android telefonlarınıza anti virüs programlarını kurmayı da unutmayın.


] }

Yorum yapın