İos Klavyede Tek El Kullanım Modu Nasıl Etkinleştirilir ?

iPhone geçtiğimiz yıllarda yeni yeni ekran boyutunda değişikliğe gitmesiyle beraberinde bu telefonlarda tek el kullanım ihtiyacı arttı. Bir mesaj yazar iken iPhone klavyede tek el kullanım modunu açmak artık önemli bir hale gelmiştir. iPhone 5 ile ekran boyutunu büyütmeye başlayan Apple ekibi ise şuan ki İphone 7 de 4.7 inç’i tercih ederken iPhone 7 Plus’ta 5.5 ekran genişliği ile kullanıcılara sunulmaktadır.

 

İos klavye tek el kullanım modunu etkinleştirmek sizler için pek bir anlam ifade etmese bile bu özelliğe alıştığınızda ve diğer eliniz poşet taşıma gibi meşgul olduğu durumlarda işimize yarayabilir.

 

 

iPhone Klavye Tek El Kullanım Modu Etkinleştirme

 

İphone cihazlarının kullanmış olduğu işletim sistemi olan ios klavye tek el kullanım modunu etkinleştirmek için ise bizleri iki farklı seçenek karşılamaktadır. Bunlardan birisini ben ise uzun ve kısa yol olarak tabir etmekteyim. Belki çok gördüğünüz fakat anlam veremediğiniz bu özelliği etkinleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonrasında da eğer ilk kez kullanıyor iseniz klavyenin yeni haline alışmanız biraz zaman alacaktır.

 

 

1. Yöntem

 

Diğer bir yönteme göre uzun olan bu yöntemde ise temel mantık Ayarlar ikonundan tek el kullanım klavyesini seçmekten geçer.

 

  • iPhone’unuzdan “Ayarlar” simgesine tıklayın.
  • Karşımıza açılan menüden “Genel” butonuna tıkladıktan sonrasında “Klavye” butonuna tıklayın.
  • Tek elle kullanılan klavye” butonuna tıklayınız.
  • Ardından karşınıza 3 seçenek çıkacaktır. Hangi el ile telefonu kullanacak iseniz ona uygun şekilde sağ yada sol seçeneğini seçebilirsiniz.

 

 

2. Yöntem

 

Hemen hemen yapacağımız bu işlem bir kaç saniye almaktan öte gitmez. Her hangi bir mesajlaşma uygulaması üzerinden kendinize göre seçim yapıp klavyeyi tek el ile uygun kullanım haline getirebilirsiniz.

 

  • Her hangi bir mesajlaşma uygulamasını açın ve klavyenin açık olması gereklidir.
  • Klavyede sol alt tarafta yer alan “Emoji” ikonuna basılı tutun.
  • Karşınıza açılacak olan küçük ekranda klavyenin yerleşimini seçebilirsiniz.

 

Artık bu sayede başarı ile iPhone tek el kullanım seçeneklerinde yer alan klavye ile ilgili sorunumuzu çözmüş bulunduk. Diğer yönteme göre 2 yöntem olan klavyede ayar yapabilme seçeneği sizleri bir çok ayarlara girip oradan onu bulma gibi seçeneklerinden kurtaracaktır.

 

Ardından eğer iPhone tek el kullanım modu kapatma işlemini gerçekleştirmek istiyor iseniz yapacağız işlem birinci yöntemde “Devre dışı bırakma” seçeneğini işaretlemek olur iken ikinci yöntemde ise bulunan klavye seçeneklerinde yer alan ortada bulunan klavye ikonunu seçmeniz bu modu kapatmaya yardımcı olacaktır.


] }

Yorum yapın