iPhone Ağ Ayarları Sıfırlama Nedir/Nasıl Yapılır ?

İPhone’unuz internete bağlı gibi gözüküyor, ancak veriler akmıyor. Safari, siteleri yüklemiyor, e-posta gönderilmiyor, mesajlaşma uygulamaları çalışmıyor, ancak telefonunuzun Wi-Fi ve sinyal çubukları ağ bağlantısının olduğunu işaret ediyor. Bu sorunu bazen yaşıyoruz ve çok sinir bozucu olabiliyor. Bu durum nasıl çözülür, iPhone ağ ayarları sıfırlama nedir, nasıl yapılır? İşte bu sorulara yanıt arıyorsanız okumaya devam edin.

 

Ağ ayarları, iPhone’unuzun Wi-Fi’ye ve hücresel ağlara nasıl bağlanacağını kontrol eder. iPhone’unuzdaki ağ ayarlarını sıfırladığınızda, tüm Wi-Fi ve hücresel ağların yapılandırmaları varsayılan ayarlara geri döner. Sıfırlama ayrıca sanal özel ağ (VPN) yapılandırmalarını da temizler. Bir sıfırlama işleminden sonra iPhone’unuz otomatik olarak operatörünüze tekrar bağlanmalıdır, ancak Kablosuz ve VPN ayarlarını manuel olarak yeniden yapılandırmanız gerekecektir.

 

 

Ağ Ayarlarını Sıfırlamadan Önce Denenebilecek Diğer Ayarlar

Ağ ayarlarınızı sıfırlamadan önce, öncelikle iPhone’unuzda bir ağ bağlantısı sorunu yaşadığınızda aşağıdaki üç şeyi deneyerek belki sorununuzu çözüm yoluna kavuşturabilirsiniz.

 

1.Uçak Modu

 • İlk olarak, telefonunuzu bir veya iki dakikalığına Uçak Moduna getirin; iPhone’unuzdaki “Ayarlar” a dokunun, ardından kaydırıcıyı “Uçak Modu” nun yanındaki sağa doğru hareket ettirin, böylece yeşil görebilirsiniz.
 • Bir dakika kadar bekleyin ve ardından Uçak Modunu kapatmak için kaydırıcıyı Uçak Modu’nun yanındaki sola hareket ettirin.
 • Bağlantınızın şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 

2.Telefonu Yeniden Başlatın

Uçak Modunda geçiş yapıp çıktığınızda bir işe yaramadıysa iPhone’unuzu kapatıp tekrar açmanız belki işe yarayacaktır.

 • Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun.
 • Kapatmak için sürgüyü kapatmak için kaydırıcıyı sağa kaydırın.
 • Telefonunuzun kapanmasını bekleyin, ardından Apple logosunun telefonunuzu tekrar açmak için güç düğmesine birkaç saniye basılı tutun. Cihazınız başladığında oturum açmak için şifrenizi girmeniz gerekecektir.

 

3.Kablosuz Ağı Unutup Yeniden Bağlanın

Hala bağlanamıyorsanız, Wi-Fi ağınızı kaldırın ve yeniden bağlayın.

 • Ayarlar” > “Kablosuz” a gidin. Cihazınızın şu anda bağlı olduğu ağın adı, Wi-Fi ayarının hemen altında görüntülenir.
 • Ağ adının sağındaki daire ile “i” işaretine dokunun.
 • Bu Ağı “Unut” a ve ardından tekrardan Unut butonuna dokunun. Bu, iPhone’unuzu ağ bağlantısını kesmeye zorlar ve sizi mevcut kablosuz ağları gösteren ekrana döndürür.
 • Katılmak istediğiniz ağın adına dokunun. İstenirse, ağ şifresini girin ve ardından “Katıl” ‘a dokunun. Bağlantınızın şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 

Eğer bu işlemde başarılı olmadıysa artık son çare olarak iPhone ağ ayarlarını sıfırlama işlemine geçebiliriz:

 

 

iOS Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Ağ bağlantısı sorunları devam ederse, iPhone’unuzdaki ağ ayarlarını sıfırlamak için aşağıdaki adımları tamamlayıp bir kez daha ağ bağlantısına bağlanmayı deneyebilirsiniz.

 

 1. iPhone’unuzdan “Ayarlar” ‘ı açın.
 2. Genel” butonuna dokunun.
 3. Ardından “Sıfırla” ‘ya dokunun.
 4. Bu kısımdan “Ağ Ayarlarını Sıfırla” kısmını seçin.
 5. Eğer isteniyor ise şifrenizi girin.
 6. Açılacak menüden “Ağ Ayarlarını Sıfırla” butonuna basın.
 7. İPhone’unuz ağ ayarlarını sıfırlayacak ve ardından yeniden başlatılacaktır. Bu bir iki dakika sürebilir.
 8. Telefonunuzu açıldığında şifrenizi girin.
 9. Telefonunuz otomatik olarak hücresel sağlayıcınıza yeniden bağlanmalıdır. İPhone’unuz mobil ağınıza otomatik olarak bağlanmazsa, destek için operatörünüze veya Apple’ınıza başvurun.
 10. Ayrıca, Wi-Fi ağlarına yeniden katılmanız da gerekecektir. “Ayarlar” > “Kablosuz” ‘a dokunun, ardından katılmak istediğiniz ağın adına dokunun ardından da girmeyi deneyebilirsiniz.

] }

Yorum yapın