İstanbulkart Uygulaması Nasıl Kullanılır? Resimli Detaylı Anlatım

İstanbulkart uygulaması ile sadece cep telefonunuzla başka hiçbir şeye gerek duymadan toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda tüm detayları ile istanbulkart uygulamasını nasıl kullanacağınmızı öğreneceğiz.

İstanbulkart Uygulaması Nasıl İndirilir?

Android cihazlar için Google Play Store, iOS cihazlar için ise App Store içinde istanbulkart yazarak arama yaptığınızda uygulamaya kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

İstanbulkart Uygulaması Nasıl Kayıt Olunur?

1.Uygulamayı indirip açtıktan sonra karşımıza ilk olarak giriş ve kayıt butonunun olduğu ekran geliyor. Daha önce kayıt olduysak kullanıcı bilgilerimizi girerek girişe basıyoruz. Eğer uygulamayı ilk kez kullanacaksak önce kayıt olmaamız gerekiyor. Kayıt Ol butonuna tıklıyoruz.

istanbulkart uygulaması kayıt olma

2.Kullanıcı Ekle

Bu aşamada karşımıza gelecek olan kullanıcı ekle ekranındaki bilgileri eksiksiz olarak dolduruyoruz. Burada istenilen bilgilerin eksiksiz ve kimliğimizde yazdığı gibi Türkçe karakterlerle aynen yazılmış olması gerekiyor.

istanbulkart uygulaması kullanıcı ekle

3.Tüm bilgilerimizi girdikten sonra Tamam diyoruz, sonrasında SMS doğrulama ekranı gelecek. Buraya kayıt esnasında (bir önceki adımda) kayıt ettiğimiz telefonumuza gelen doğrulama kodunu yazıyoruz ve Tamam diyoruz.

istanbulkart uygulaması sms doğrulama kodu

4.Bir sonraki adım, mobil pin belirleme. Rakamlardan oluşan 6 haneli bir pin belirliyoruz. Belirlediğimiz bu pini uygulamamıza her giriş yaparken kullancağız.

istanbulkart uygulaması mobil pin

5.Mobil pinimizi belirledikten sonra karşımıza mobil pin ile giriş yapacağımız ekran gelecek. Buraya mobil pinimizi giriyoruz ve istanbulkart uygulamasına giriyoruz.

İstanbulkart mobil uygulamasına kaydımız olduk ve girişimizi yaptık. Bundan sonra uygulamay oluşturduğumuz pini yazarak girebiliriz.

İstanbulkart Uygulamasına Nasıl Kart Eklenir? Bakiye Nasıl Yüklenir?

İstanbulkart uygulamasına 5 karta kadar kart ekleyebiliyoruz. Şunua dikkat edelim daha önce başka bir istanbulkart uygulamasında kullanılmış kart, silinmiş olsa bile farklı bir uygulamada güvenlik gerekçesiyle kullanılamaz.

1.Ugulamaya giriş yapıyoruz ve + ikonuna basıyoruz ve ardından kart ekle sayfasına geçiyoruz.

istanbulkart uygulaması kart ekle 1

2.İstanbulkart ekle sayfasında cihazınızda NFC özelliği bulunuyorsa NFC özelliğinin aktif edilmesi için uyarı ekranı gelecek, Tamam tıklanarak açılan NFC özellikleri sayfasında özellik aktif edilir.

Bundan sonra Geri butonunu tıklıyoruz ve istanbulkart uygulamasına geri dönüyoruz.

istanbulkart uygulaması kart ekle 2

3. İstanbulkartınızı cihazınızın arkasına dokundurun, istanbulkart numarası kart numarası bölümünde belirecektir. Krt ismi kısmına kartınıza vermek istediğiniz ismi yazarak Tamam dokununca istanbulkart ekleme işlemimiz tamamlanmış olacaktır.

istanbulkart uygulaması kart ekle 3

4. Kart ekleme işlemi bittiğinde uygulmanızın ana ekranında kartınız ve detayları görünür hale gelecektir.

istanbulkart uygulaması kart ekle 4

 

Telefonunuzda NFC özelliği yoksa istanbulkart üzerinde bulunan 16 haneli Alias veya 04 ile başlayıp 80 ile biten 14 haneli UID no ekrana yazılması gerekmektedir.

istanbulkart uygulaması kart ekle 5

 

İstanbulkart Uygulamasına Bakiye (Para) Nasıl Yüklenir?

Bakiye Görüntüleme

Telefonunuz NFC özelliğine sahipse tek yapmanız gereken istanbulkartı telefonunuza yakınlaştırmak. Kartınızdaki bakiye görüntülenecektir.

Talimat Oluşturma ve Talimat Yükleme

Anlaşmalı olan bankalar ile istanbulkartınıza talimat oluşturabilir, düzenli aralıklarla bakiye yükleyebilirsiniz.

NFC Özelliği Olmayan Telefonlarla Talimat Oluşturma ve Bakiye Yükleme

1.Uygulamamızdan öncelikle talimat oluşturuyoruz.

2.Biletmatiğe yani akıllı dolum makinesine gidiyoruz ya da akıllı duraklarda bulabileceğiniz istanbulkart talimat yükleme noktalarından bakiye yükleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Uygulama üzerinden en yakındaki istanbulkart yükleme ve harcama moktalarınızı harita üzerinden görebilirsiniz.

Hareket Detaylarını İnceleme

Uyulamanızdan yaptığınız yüklemeleri, harcamaları ve talimatlarınızı inceleyebilirsiniz.

İstanbulkart Uygulaması ile Neler Yapılır?

İstanbulkart Uygulaması Android

İstanbulkart Uygulaması iOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


] }

Yorum yapın