İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır ?

Bir web sitesi yaptırmaya ya da yapmaya karar verdiğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiği önemlidir. Bir çok web sitesi, profesyonellikten uzak tasarımları ve içeriği yüzünden az sürede çok bir popülerliğe ulaşamamaktadırlar. Bir web sitesinde dikkat etmeniz gereken unsular nelerdir bunları bir düşünüp aklıma gelen ve 2 gündür üzerinde yazdığım bu konu hakkında oluşturmuş olduğum yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

İyi Bir Web Sitesi için İpuçları

Bir web sitesine sahip olmanın işiniz için bir sonraki adım olduğuna karar verdiğinizde veya sadece kişisel bir nedenden dolayı bir tane oluşturmakla ilgileniyorsanız, muhtemelen en iyi web sitesi oluşturmak için bazı ipuçları arayacaksınız.

İyi bir Web sitesi için en önemli özelliği kaliteli olmasıdır. Bu kaliteye ulaşmak için bazı ipuçlarına ihtiyacınız vardır. Web’deki milyarlarca web sitesi ile rekabet ettiğiniz için, web sitenizi öne çıkarmak için yapabileceğiniz farklı şeyleri düşünmenin zamanı geldi.

 

  • Site Tasarımı İçeriğe Uygun Olmalıdır

Web sitenizin ana hatlarını çıkarmalı, ana sayfanın kalabalık olmasından kaçınarak işinizle ve hizmetlerinizle ilgili az ve öz bilgiye yer vermeli, ziyaretçiyi alt sayfalara profesyonelce yönlendirmelidir.

 

 

  • İçeriğinize Dikkat Edin

Yeterli içeriğe sahip olmayan web sitelerinin beklenen verimde çalışmayacağı bir gerçektir.  Arama motorları içerik açısından güçlü, ziyaretçiye aradığını verebilecek web sitelerine önem vermektedirler. İçerik açısında eksik kalan bir web sitesinin çok fazla ziyaretçisinin olmayacağı çok bellidir.

 

 

  • Temada Zıtlıklar Bulunmamalıdır

Çok fazla sayıda renk kullanmak web sitenizin kullanılabilirliğini düşürecek, ziyaretçilerinizin sitenizde geçireceği vakti azaltacaktır. Web sitenizin zemin rengini seçilirken yazıların okunmasını engellemeyecek bir renk seçilmesi çok önemlidir

 

 

  • Etkili Navigasyon

Bir çok web sitesi, navigasyon öğelerini sayfanın üst kısmına ve sol kısmına yerleştirerek sayfalar arası dolaşımı kolay hale getirir. Siz de web sitenizin navigasyonunun, ziyaretçileri sıkmayacağından emin olmalı, çok göze batacak bir yere yerleştirmemelisiniz.

 

  • Hareketli Objelerden Uzak Durun

Ziyaretçilerin gözünü yoran animasyonlardan ve dikkat dağıtan grafik unsurlarından uzak durmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim bu karmaşadan sonra ziyaretçilerin sitenizde geçirdikleri zaman azalabilir. Web sitenizin iç sayfalarına bağlantılar verirken açıklayıcı metinler ve butonlar kullanmanızda yarar vardır aksi halinde ziyaretçilerinizin aradıkları bilgiye ulaşmasını zorlaştırmış olursunuz.

 

 

  • Sadelik Dikkat Çekicidir

Ziyaretçileri boğan web sitesi tasarımlarından uzak durun. Uzun ve sıkıcı yazılar kullanmayın. Sadeliğin ziyaretçileri sitenizde daha uzun tutacağını bilmeniz yeterlidir.

 

Sitenizin her yerini bilgi ve resimle doldurmaya çalışmayın. Web tasarımınızın boşluklara sahip olduğundan, içeriğin ferah bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Web sitenizde kırık bağlantı bulunmamasına özen gösterin. Kırık bağlantılara tıklayan ziyaretçilerin hata sayfaları görmeleri karizmanızı yıpratacaktır.

 

 

  • “Hakkımızda” ve “İletişim”

Geçmişinizi ve sizinle ilgili anlattığınız bir “Hakkımızda” sayfası, sizden ve hizmetlerinizden haberdar olmayan ziyaretçileriniz için çok önemlidir. Sadece “Hakkımızda” sayfasıyla kalmayıp bir”İletişim” sayfası oluşturarak size nasıl ulaşabileceklerini ziyaretçilerinize en iyi şekilde anlatmalısınız.

 

 

  • Site Haritası

Özellikle arama motorları için önemli olan bu özellik, sizin arama sonuçlarında ön sayfalarda çıkmanızda yarar vardır. Genellikle kimse 2 ve 3 üncü sayfalarda kilere bile bakmaya gerek duymaz siteniz için güzel bir taglar kullanılmalı ve özenle site haritası oluşturulmalıdır.

 

 

  • Çoklu Tarayıcı Desteği

Web sitenizin bir çok türde tarayıcı  tarafından çalıştırıldığı hakkında bilginiz olması sizin için fayda sağlayacaktır aksi halinde ise belli bir tarayıcıyı kullanan ziyaretçilerinizin sitenizde bazı scriptleri görmesini engellemiş olursunuz.

 

Ziyaretçilerinizin bir bölümü mobil ziyaretçi olarak kazanabilirsiniz. Mobil cihazların ekran büyüklükleri bilgisayar ekranları kadar büyük olmadığından ziyaretçiler sitenizi gezerken zorlanabilirler.


] }

Yorum yapın