Nasıl Laptop Fanı Temizlenir ?

Bilgisayarınızdan, özellikle dizüstü bilgisayarınızdan çıkan seslerin nedeni, fanlarınızın yüksek hızlarda dönmesidir. Bunun nedeni ise bilgisayarınızı daha soğuk tutarak performans düşüşünü engellemektir. Bilgisayarınızı dışarıdan temizlemek her zaman mantıklı bir çözüm değildir ve zaten dışarıdan temizleyemeyeceğiniz tozlar fanlar da halen yapışmış biçimde duracaktır. Ama illa bilgisayarın içini açmaya korkuyorum diyenleriniz varsa’da benim önerim olarak süpürgeyi çalıştırıp fana tutabilirsiniz arkadaşlar. Yapmamış değilim ?.

 

Masaüstü bilgisayarın içlerini açıp temizlediğimiz gibi dizüstü bilgisayarlara da aynı işlemi rahatlıkla uygulayabiliriz. Fakat belirtmek gerekir ki, laptop fanı temizleme işlemi biraz el kabiliyeti ve teknik bilginin yanında daha çok yeni bilgisayarın içini açanlar için dikkat gerektiren bir işlemdir. “Fanı sökerken en fazla dikkat etmeniz gereken yerde tornavidayı ana karta kaçırmamaya çalışmanız gerekmektedir.” Yoksa fanı temizleyeceğim derken tüm bilgisayarınızdan olursunuz ?.

 

Bu yüzden dizüstü bilgisayarınızın modeli çok önemli. Muhtemelen tüm kullanıcılar dizüstü bilgisayarlarının içini açarken, masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi aynı mantıkta sanabilirler. Maalesef dizüstü bilgisayarların sahip oldukları değişik özellikler, onların kasalarını da özel yapıyor. Bu nedenden ötürü her dizüstü bilgisayar için verilen adımlar doğrudan doğruya aynı olamaz.

 

Şuan öyle bir anlattım ki muhtemelen “AMAN BE FANA BAK BİLGİSAYARDAN EDECEK BİZİ” diyenlerini duyar gibiyim. Korkmayın canım o kadarda ürkütücü bir işlem değil. Laptop fanı nasıl temizlenir işlemi kadar fanın birde yağlama boyutu vardır. Fanı güzelce bir temizledikten sonrasında ise fanın milini yağlamak bizlere fanın tam devirde dönmesini sağlayacaktır. Bunun için ise aşağıda ekte bırakmış olduğum bağlantıya tıklayarak fan nasıl yağlanır öğrenebilirsiniz.

 

Fan Nasıl Yağlanır ?

 

Fan temizleme işlemi ardından fan yağlama işlemini gerçekleştirmek her zaman daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Bunun için ise aşağıda ki vermiş olduğum işlem basamaklarını uyguladıktan sonrasında fan yağlama işlemine göz atabilirsiniz.

 

 

Laptop Fanı Nasıl Temizlenir ?

 

  • Bilgisayarın arkasında ki bloklardan fanın olanı bulup çıkartıyoruz.
  • Fanın güç kaynağını bilgisayardan ayırıyoruz.
  • Fanın vidalarını sökerek bilgisayardan tamamen bağlantısını kopartıyoruz.
  • Fanın kendi üstünde bulunan vidalarını söktükten sonra da içini temizleyebilirsiniz.
  • Fanı güzel bir şekilde temizledikten sonra yine çıkardığımız gibi yerine bir güzel şekilde monte etmeliyiz arkadaşlar.

 

Laptop fanı temizleme işlemini yapar iken tek dikkat etmemiz gereken nokta tornavidayı ana kartınıza kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Her hangi bir durumda ana kartınıza zarar verme ihtimaliniz yüksel olacaktır.


] }

Yorum yapın