KaiOS Nedir?

KaiOS Nedir?

KaioS, daha uzun pil ömrüne sahip olan, dokunmatik olmayan tuşlu telefonlarda kurulmuş, Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Şubat 2018`de çıkarılan bu işletim sistemi ile tuşlu telefonlarda, Facebook uygulamasını kullanabilmeniz mümkündür.

 

Özellikle günümüzde telefonlarda olmazsa olmaz olan Facebook uygulamasını tuşlu telefonlarda kullanmak isteyen kişiler için gerçekten çok kullanışlı olacak bir işletim sistemidir. Facebook, bu yerel uygulama ile insanların aileleriyle, arkadaşlarıyla iletişim kurmasını sağlamayı amaçlıyor. Dijital, teknolojik gelişimi yakalamayanlar için oldukça güzel bir fırsat olarak gözüküyor.

 

KaiOS İle Ne Yapılabilir?

Facebook`un bu işletim sistemine yardım etmesinin ardından, WhatsApp`ta bu iş için kollarını sıvadı. KaiOS işletim sistemi için ben de varım dedi. WhatsApp`ta KaiOS için uygulama geliştirmeye karar vermiş durumda.  Bunların yanı sıra YouTube, Google Maps ve Google Asistan gibi uygulamalarda kullanılabilecek.

 

Şu an bu işletim sistemi çok duyulmuş olmasa da, ilerleyen dönemlerde bununla alakalı önemli adımlar atılır mı? Çok hızlı gelişen teknolojide, tuşlu telefon kullananlar için başka hangi uygulamalar kendini bu yönde bir uygulama yazma sorumluluğunda görebilir? Bunlar birer merak konusudur. Bekleyip hep beraber göreceğiz.


] }

Yorum yapın