Kapat
Mobil 866 0

Kernel Nedir ?

Kernel telefonunuza ROM yükleyeceğimiz zaman karşımıza çıksa bile sadece Android işletim sistemine özgü bir terim olmamakla beraberinde bütün işletim sistemleri için geçerliliği olan bir terimdir.

 

 

Bilgisayar ‘da Kernel 

Çekirdek, bilgisayarda yazılım (software) ve donanım (hardware) arasındaki bağlantıyı sağlayan ara birime verilen isimdir. Çekirdeğin görevleri arasında sistemin kaynaklarını yönetmeyi de kapsamaktadır. İşletim sistemi çalışırken sistemdeki temel işlemler arasındaki iletişimi kurarak işlemci yönetimi, bellek yönetimi işlemleri gibi daha pek çok işlemin yürütülmesinde ve işlemlerin paylaşılmasında görev alır.

 

 

Android ‘te Kernel 

Cihazda bulunan bir yazılım, cihazın bir donanımını harekete geçirmeye ihtiyaç duyarsa bu isteğini Kernel ’e gönderir. Bu ihtiyaç ise cihazın sesini kısma, ekran parlaklığını değiştirme, tasarruf moduna almak gibi aklınıza gelebilecek her şey olabilir.

 

Kernellerin desteklediği ölçüde işlemci, disk performansı ve batarya kullanımlarını etkileyen, uygun ayarlar yapıldığı sürecinde oldukça uzun akıcı kullanım ve batarya süresi sağlanabilecek ayarlamalardır. Tamamı ile Kernellerle ilgilidir ve ROOT yetkisine sahip cihazlarda yeni bir Kernel yükleyebilirsiniz.


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir