Kapat
Bilgisayar 8.415 1

Klavyenizde Çalışmayan Tuşları Görün

Laptop ya da masaüstü bilgisayarı klavyelerimiz bizim için çok değerli olduğu tartışılmayacak bir konudur. İçinde ne yemek kırıklarımız vardır ah kim bilir ?. Ne günler geçirmişizdir. Peki laptop ya da masaüstü bilgisayarlarımızın klavyelerin de hangi tuşların çalışmadığını nasıl öğrenebiliriz ?

 

Nasıl oksijensiz yaşam olmazsa bilgisayarsız da klavye olmaz.  Klavyemizde ki tuşlar zamanla bozulmalara uğrayabilir. Bozulan tuşu kullanmadığımız bir tuşa atama gibi alternatif çözümleri de kullanabilmemize bilgisayar dünyasında her zaman imkan vardır. Çalışmayan tuşları başka bir tuşa atama işlemini ise başka bir yazımda yer vermek istiyorum. Şimdi den bu yazım için sizlere iyi okumalar diliyorum?.

 

 

Çalışmayan Tuşlar Nasıl Bulunur ?

En basit yöntemi denenerek bulunur ki buda hepimizin şans eseri bir şeyler yazar iken karşılaşmış olduğumuz seçenektir.

 

 

Klavyeler de yer alan tuş takımında her bir tuşa iki kod atanmıştır (Hex kodu). Tuşa basınca oluştur ve kod tetiklenir. Tuş bırakıldığı an da bitir kodu tetiklenmiş olur. Karakter atamaları kod sayfaların da saklıdır. Bunlar her tuş koduna belirli bir karakter karşılığı düşürürler. KEYB komutu basit anlamda klavyeden gönderilen her kod için uygun bir karakter atamakta kullanılan bir tabloyu yükler. Bu işlemi çok hızlı zaman içinde gerçekleştirdiğinden bize kolay bir iş gibi gelir. Ancak yukarıda anlatıldığı gibi karışık bir işlemi vardır.

 

Genel olarak klavyeler bu anlamda çalışmaktadırlar. Genel olarak en sıkıntılı bilgisayarlar laptop kategorisi altında yer almaktadır. Klavyeniz bozulduğunuzda teknik servise göndermekten başka başka şansınız da vardır tabi ki ama o da ek bir klavyeyi usb portu sayesinde kullanmanızdır.

 

Klavyenizi test etmek istiyorsanız alıntıda ki bağlantıya tıklayarak klavye test programına ulaşabilirsiniz. Kurulum gerektirmeyen ve 56 KB ‘lık bir boyutu olan programı bilgisayarınıza indirip hemen klavyeniz de yer alan ve çalışmayan tuşları kontrol işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

https://indir.webdunya.com/klavye-tus-testi-programi/


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

“Klavyenizde Çalışmayan Tuşları Görün” üzerine 1 yorum

  1. Mehmet Ali dedi ki:

    Klavye üzerinde yemek yiyen insanlar için (ben de dahil) sorun olabilecek bir durumu bu yolla ortadan kaldırabiliriz. Yazı için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir