Klavyenizi Mouse Gibi Kullanmak

Masaüstü bilgisayarlarda mouse ‘muzun bozulması durumunda genellikle yapılacak işlemler arasında yeni bir mouse almaktan başka çaremiz yoktur yada akıllı cihazımızı mouse gibi kullanarak durumu biraz geçiştirebiliriz. Aslına bakarsanız akıllı cihazınızı da mouse gibi kullanmak için bilgisayara bağlamanız zordur. Bu göstereceğim yöntem sayesinde ister dizüstü bilgisayarınız isterseniz de masaüstü bilgisayarınızın klavyesini istediğiniz bir anda mouse gibi kullanabilirsiniz.

 

Klavyemizin sağ tarafında bulunan sayı tuşlarının altında ki oklar acaba size neyi ifade ediyor ? Sadece Word Belgelerinde sayfanın sonuna ve başına gitmek mi ?. Maalesef ki durum böyle değil.

 

2,4,6,8 ‘de yer alan ok tuşlarının her biri yön ifade etmektedir. Bunların haricinde 1,3,7,9 sayılarının altında hiç bir şey yazmamasına rağmen klavyemizi mouse gibi kullanmak için etkin yaptığımızda yukarı çapraza çıkmak için 6 ve 8 i kullanmak yerine direk olarak 9 ‘u kullanabiliriz.

 

 

Klavyemiz Mouse Gibi Nasıl Kullanılır ? 

 

Klavyemizi mouse gibi kullanmak için yapmamız gereken işlem Alt+Shift+NumLock tuş kombinasyonunu kullanmaktır. Bu kombinasyonu kullandığımızda karşımıza gelecek ekran hemen altta ki resimde ki gibidir.

 

Alt Shit Numlk 300x124

 

Bu ekranı gördüğünüzde “Evet” e basarak klavyenizden mouse kullanımını etkinleştirmiş olursunuz. Windows ‘un sağ alt bildirim çubuğunda ise bununla ilgili bir simge çıkacaktır. Bu simgeye iki kere çift tıkladığınızda ;

 

Klavyenizde ki mouse ayarlarını yönetebilir. Mouse ‘nızın hız ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında bundan sonrasında ise Numlock tuşunuz kapalı olduğu zamanlar içinde mouse gibi açık olduğu zamanlar ise sayı gibi davranabilme şeklinde ayarlayabilirsiniz.

 

Bu ayarları yaptıktan sonra isterseniz devre dışı bırakmak içinde yine Alt+Shift+NumLock tuş kombinasyonunu kullanarak kapatabilirsiniz. Aslına bakarsanız bunu mouse ‘nuz çalışırken bir kere deneseniz sistemin çalışmasını anlayarak daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.


] }

Yorum yapın