Google Chrome Form Verileri Nasıl Silinir ?

Hepimiz az çok form verileri nedir biliyoruz. Ben yinede kısaca bir tanımlayacak olursam Google ‘ın hem bizi takip etmek için hemde işimizi kolaylaştırması için yaptığı bir sistemdir ?. Siz bilgisayarınızdan telefonunuzdan Chrome tarayıcı üzerinden bir sosyal medya olsun bir alışveriş sitesi olsun siz kullanıcı adı, şifre, adres, kredi kartı bilgileri gibi alanları otomatik doldurarak bizim işimizi kolaylaştırmaya çalıştırdığı bir nevide bizi düşünceye sokan sistemdir.

 

Google Chrome ‘da otomatik olarak oluşturulan form verileri, yada yanlış girdiğimiz mail adresini, şifreleri kaydetmesi sonucu hadi bunu da geçtik diyelim başka bir bilgisayardan giriş yaptığımız hesaplarımızı kaydetmesi sonucu ile karşı karşıya kalabiliriz.

 

Bilgisayarımızda en sıkıntı çektiğimiz nokta ise otomatik form verilerini kaydetmesi sonucunda başımıza gelmektedir. Bir kere bir hesabımıza yanlış mail adresi yada yanlış şifreyle giriş yaptığımızda bunu kaydederek diğer otomatik girmeye çalıştığımızda o şifreyi doldurması ile sonuçlanır. Kaydedilen bir veri vardır fakat bu veri yanlış veridir.

 

İster sadece o internet sitesinde ki otomatik doldurulan veriyi silebilir isterseniz de Google Chorome ‘da bu zamana kadar kaydedilen tüm otomatik oluşturulmuş form verilerini silebilirsiniz.

 

Her ne kadar bize kolaylık sağlasa da bazı durumlarda bir o kadar dezavantaj sağlamaktadır. Bu yüzden her seferinde canımızı sıkan Google Chrome Otomatik Form Verileri Nasıl Silinir ?

 

 

Google Chrome Otomatik Form Verilerini Silmek

 

Google Chrome ‘da başlangıçtan bu yana kadar ve yada sadece istediğiniz otomatik form doldurma verisi silebilmek için iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi ;

 

Tüm form alanlarında ki otomatik oluşturulmuş form verilerini silmek :

 

  • Tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan alt alt “üç nokta” ya tıklanarak “Ayarlar” seçeneğine gidilir.
  • Ayarlar menüsünden “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneği tıklanır.
  • Gizlilik” başlığı altında yer alan “Tarama Verilerini Temizle” adlı seçeneğe tıklanır.
  • Açılan pencerede en üst tarafta yer alan “en baştan” zaman dilimini seçiniz.
  • Daha sonra “Şifreler” ve “Form Otomatik Doldurma Verileri” adlı seçeneğe tik atınız.
  • En sonunda ise “Tarama Verilerini Temizle” ye bastığınızda form verileriniz silinmiş olacaktır.

 

Kısa yol olarak “Ctrl+H” tuş kombinasyonuna bastığınızda sizi otomatik olarak geçmişinize yönlendirecektir. Güncellenen Google Chrome sayesinde geçmiş’iniz açıldığında sol tarafta yer alan “Tarama Verilerini Temizle” adlı seçeneğe tıklayarak yukarıda ki saymış olduğum son 3 maddeyi ardında uygulayınız. Bu sayede de ilk üç maddeyi kısa yoldan halletmiş oldunuz.

 

Belirli Otomatik Form Doldurma Verisi Silmek

 

  • Yukarıda anlatmış olduğum şekilde sağ üst tarafta bulunan Üç Nokta simgesi ardından Ayarlar seçeneği ve en son olarak Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğine gelin.
  • Şifreler ve Formlar” adlı başlığın altında yer alan “Otomatik Doldurma Ayarlarını Düzenleyin” ve “Şifreleri Yönet” adlı başlıklardan istediğiniz otomatik form doldurma verisini silebilirsiniz.

] }

Yorum yapın