Kompakt Tasarımı ile ADATA SD600Q İnceleniyor!

Teknolojinin sürekli gelişmesinden kaynaklı olarak insanlar bu sektörde her zaman en iyisini aramaya başladılar. Bilgisayar araştırması veya çevre bileşenleri araştırması yaparken ilk dikkat ettikleri konu hızdır. Bu sebeple yeni nesil bilgisayarların içerisinde kullanıcıların en iyi hız deneyimini yaşamaları için yerleştirilen Solid State Disk (SSD) depolama alanları mükemmel bir performans sunuyor. Güncel teknoloji fırsatları ile artık HDD kullanımı neredeyse tamamen arkaplana atılarak SSD kullanımı artış gösterdi. Bu sektörün öncü firmalarından olan ADATA ise gün geçtikçe piyasaya sürdüğü SSD disklerin okuma ve yazma hızları ile piyasada büyük bir ivme başlattı. Son günlerde tanıtılan ADATA SD600Q modelide gerçekten bu durumu gözler önüne seriyor. Bu performans canavarını sizler için inceleyerek almayı düşünenlere her yönü ile fikirler vereceğiz.

Tasarımı Alışılmışın Dışında

ADATA markasının piyasaya sürdüğü bu minik SSD’ler tasarımı ile kullanıcıları aşırı derecede şaşkınlığa uğratıyor. Bu cihazları mobilitesi sebebi ile rahatça günlük hayatınızda cebinizde taşıma imkanınız bulunuyor. Aynı zamanda model mavi, siyah ve kırmızı renk seçenekleri ile satışa sunuluyor. ADATA SD600Q modelinin dış kaplamasına baktığımızda silikon bir malzeme ile karşılaşıyoruz. Bu duruma kesinlikle ön yargılı yaklaşmayın silikon olması harici diskin korumasını mükemmel derecede güçlendirmiş. Herhangi bir düşme esnasında silikon yapı sayesinde disk ufacık zarar görmüyor.

ADATA SD600Q

HDD ile karşılaştırıldığında SDD’ler genel olarak daha sağlam olsa da bu modelin ekstra silikon ile güçlendirilmiş olması tercih edilebilirliğini daha fazla arttırıyor. Tabii ki bu koruma sadece düşmelere ve darbelere engel olabiliyor, suya karşı herhangi dayanıklılık iddiası bulunmuyor. Cihaz depolama alanı olarak 240 GB, 480 GB ve 960 GB olarak satışa sunuluyor. Eğer fiyat/performans oranına bakarak hangi modeli satın almalıyım diye düşünüyorsanız fiyatı 500 TL civarlarında olan 470 GB kapasiteli olanı tercih edebilirsiniz.

ADATA SD600Q Performans İncelemesi

Bu cihazın inceleme aşamasında ilk bakışta 3D NAND bellek teknolojisinin yanı sıra USB 3.2 Gen1 arayüzünü kullandığını görebiliyorsunuz. ADATA üretici firmasının iddialarına göre disk 440 MB/s okuma, 430 MB/s yazma hızına sahip. Ancak kullanıcılar tarafından yapılan testlerde sabit bir sonuç vermeyerek eleştirilerin hedefi oldu.  ATTO Disk Benchmark testlerine bakıldığında cihaz 435 MB/s okuma, 414 MB/s yazma performansı gibi sonuçlar ile karşımıza çıktı.

ADATA SD600Q 2

Kısaca özetlemek gerekirse; ADATA SD600Q tasarım olarak gayet kompakt olması sebebiyle tasarıma önem veren kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Bunların yanına birde uygun fiyat, performans ve kapasiteyi de eklediğimizde kullanmamak için herhangi bir sebep olmadığını görüyoruz. Bilgisayar incelemeleri kategorimizde bulunan birçok üst düzey performanslı bilgisayar ile gayet uyumlu çalışacağını düşünürken bu çizgilerde bulunan diğer SSD’lere bakıldığında o disklere göre daha iyi bir performans sunduğunu gözlemleyebiliyoruz.


] }

Yorum yapın