M2M Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Açılımı Machine to Machine olan M2M, teknoloji firmalarının sıkça kullandığı bir kavramdır. Birçok firma M2M teknolojisine yönelik yeni projeler geliştirmektedir. Kısacası bu teknoloji insan müdahalesine gerek duyulmadan kablosuz ağ üzerindeki çok sayıdaki cihaz üzerinden bilgi paylaşımının yapılmasını sağlamaktadır.

 

Kelime anlamına bakıldığında M2M, makinelerin birbiri ile haberleşmesi anlamına gelmektedir. M2M sayesinde şirketler bilgi merkezleri ve makineler arasında kablosuz iletişim kurabilmektedir. M2M ile elektrik sayacındaki veriler güç vericilerine uzaktan gönderilebilmektedir ya da kamyonlar yük durumları hakkındaki bilgileri iletebilmektedir veyahut çalınan bir araba takip edilerek bulunabilmektedir.

 

 

M2M Donanımları

M2M teknolojisinin ihtiyaç duyduğu bileşenler; RFID, sensörler gibi bilgi toplanan teknolojiler ve de bu bilgilerin diğer makinelere / cihazlara iletebilmek için kullandığı WİFİ, GSM, Ethernet, RF’dir. Bu sayede uzak konumdaki makinelere toplanan bilgiler iletilebilmektedir.

 

 

M2M Nerelerde Kullanılabilir ?

M2M teknolojisi hastanelerden, inşaat sahalarına, akıllı evlere kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan bir uygulamadır. Bu uygulama ile kontrol ve takip uzaktan yapılarak daha kolay bir hale gelebilmektedir.

 

Sayaçlarda (doğalgaz, elektrik sayaçları gibi) tüketimi ölçmek ve kontrolünü sağlayarak tasarruf etmek için kullanılabilmektedir. Nakliye, lojistik firmaları araç filolarının lojistik bilgilerinin raporlarını toplayabilir, takibini sağlayabilir ya da sürücülere uzaktan destek sağlayabilirler.

 

Güvenlik alarmlarında kontrol merkezi ile temas sağlanılmasında ve asansör, yazıcı gibi makinelerde herhangi bir sorunla karşılaşıldığında alarm verilebilmesi için kullanılabilmektedir. Mobil POS sistemlerinde, cep telefonunun çektiği yerlerde kredi kartı okuyucuları ve yazar kasalarda kullanım sağlayabilmektesiniz.

 

Hastaların uzak konumdan kontrol edilmesi için tıbbi cihazlarda kullanılabileceği gibi tedarik zinciri sistemlerindeki stok durumunun kontrolü içinde kullanılabilmektedir. İnşaat alanları, petrol kuyusu platformları gibi yerlerde demirbaş takibinde de kullanılabilmektedir.


] }

Yorum yapın