M4A Dosya Uzantısı Nedir ?

M4A, kayıplı bir sıkıştırma olan gelişmiş ses kodlaması (AAC) ile kodlanmış bir ses dosyasının dosya uzantısıdır. M4A, genellikle, yalnızca ses için tasarlanmamış olan ancak bir MPEG 1 veya 2 video dosyasında katman III olan, MP3’ün ardılı olarak tasarlanmıştır. M4A, MPEG 4 Audio’nun kısaltmasıdır.

 

Hem M4A hem de MP3 dosya uzantıları sadece ses dosyaları için kullanılır. Yalnızca ses MPEG 4 kapsayıcı dosyaları genellikle bir M4A dosya uzantısına sahiptir. M4A dosyaları korumasız. Korumalı dosyalar genellikle bir M4P dosya uzantısına sahiptir.

 

MP3 dosyalarına kıyasla AAC veya M4A dosya kalitesi daha iyidir ve dosya boyutları daha küçüktür. M4A dosyaları, formatta yapılan bazı geliştirmelerden dolayı aynı bit hızında kodlandığında MP3 dosyalarından daha iyi ses verir:

  • Algıya dayalı sıkıştırma, eğer insan algısı içinde değilse, ses verisi kaliteye kayda değer bir etki olmaksızın kaybolabilir.
  • Değişen (veya geçici) sinyaller için 192’den ziyade 120 veya 128 numunenin daha küçük örnek blok boyutu, ihtiyaç duyulduğu yerlerde daha hassas ayrıntılar sağlar.
  • Sabit sinyallerde daha büyük blok boyutları, 1024 veya 960 ve MP3’ün 576 örnek bloğu, aynı karmaşıklığa sahip olmayan müziğin bir kısmını temsil etmek için daha az veri sağlar.

 

M4A dosyalarını açan programlar arasında iTunes, Quicktime, Windows Media Player ve Roxio Popcorn, Toast ve Creator gibi bir çok uygulama bulunur. Bazı medya oynatıcıları sadece MP4 olarak yeniden adlandırıldığında formatı oynatır.


] }

Yorum yapın