Mobil Veri Kullanımını Sınırlandırmak

Ev ya da iş yerlerine girdiğimizde mobil verisini kapatıp wifi ağına bağlanmamız internet paketimizden tasarruf yaptığımızın bir göstergesidir. Bu tasarrufu yapmamızın sebebi ise kotalı olan paketimizi ayın sonuna kadar rahat bir şekilde sürdürebilmektir. Günümüzde internet her yerde zaman teşkil etmeden lazım olabildiği için bu durum çok önemlidir. Peki inteneti her zaman rahat bir şekilde kullanmak için mobil veri kullanımını sınırlandırmak için neler yapmalıyız ?

Cep telefonu planınızda sınırlı bir mobil veri ödeneğiniz varsa ve belirli bir miktarı aşmadığınızdan emin olmanız gerekiyorsa Android cihazınızın ayarlarında mobil veri kullanımıyla ilgili bir sınır belirleyebilirsiniz. Telefonunuzu ek operatör ücretleri konusunda endişelenmeden kullanabileceksiniz ve sınıra ulaşıldığında cihazınız veri erişimini otomatik olarak kapatacak. Ayrıca, uygulamayı kullanmadığınızda uygulamaların mobil veri kullanımını sınırlandırmak, Veri Tasarrufu anlamına da gelmektedir.

Mobil Veri Kullanımını Sınırlandırmak için Neler Yapılabilir ?

Bu işlem basamakları sizlere ister iseniz cihazınızda kullanmış olduğunuz intertinizi belli bir kotaya geldiğinde bildirim olarak göz önünüze getirebilir ya da belli bir kotaya geldiğinizde internetini durdurabilirsiniz. Bu işlem basamaklarının bir çok olumlu etkisinin başında sizleri ek internet ücretlerinden kurtarması gelmektedir. Dolayısıyla istediğiniz kotaya geldiğinizde internet erişiminiz kesilecek ve internet paketinizin bir kb dahi olsa dışına çıkmış olmadığınızdan dolayı faturanıza ek internet ücretleri de yansımayacaktır.

Uygulamaları yalnızca Kablosuz üzerinden güncelleme

Bunu yapmak çok kolay. Google Play’i başlatmanız, sol üst köşedeki üç yatay çizgi simgesine hafifçe vurmanız ve ardından Ayarlar’ı seçmeniz yeterlidir. Genel altında, Otomatik güncelleme uygulamaları’nı ve “Yalnızca kablosuz üzerinden otomatik güncelleme uygulamaları” nı seçin.

Veri Kullanım Limiti Nasıl Belirlenir ?

Android akıllı telefonunuzun bir ay içinde  kullandığı veri miktarı için bir sınır belirlemek ve bu sınıra yaklaştığınızda sizi bilgilendirmek için bir uyarı ayarlamak istiyorsanız,  Ayarlar> Veri kullanımı. Aylık kullanım döngüsünü buradan öğrenip kendinize uygun olarak sınırlandırabilirsiniz.

Ay boyunca kullandığınız veri miktarını ayrıntılı olarak gösteren büyük bir grafik göreceksiniz. Bir ay içinde kullanılabilecek maksimum veri miktarını ve Android’in bu sınıra yakın olduğunuzu size bildirmesi gerektiğinde seçin. Bu seçenekleri yansıtmak için grafikteki iki yatay çubuğu sürükleyin.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu video’da mobil veri kullanımını sınırlandırmak ve durdurabilmek adına yapabileceğiniz işlem basamaklarını göstermiş bulunmaktayız. İyi seyirler dilerim efendim ☺!


] }

Yorum yapın