Neden Orijinal Yazılım Kullanılmalıdır ?

Yazılım veya bilgisayar yazılımı sistemin fiziksel donanımının aksine, bilgisayar talimatları ve verilerden oluşan, bilgisayar sisteminin parçasıdır. Yazılım, elektronik cihazların tanımlanan bir işi gerçekleştirebilmesi için bilgisayar dili ile hazırlanan komutların bütününe verilen isimdir.

 

Yazılımlar temelde üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; mobil yazılımlar, masaüstü yazılımlar ve web yazılımlarıdır. Geldiğimiz bu teknoloji çağında ise daha çok mobil yazılımlar ve web yazılımları popülerdir.

 

 

Lisanslı ve Ücretsiz Yazılımlar

Yazılım türleri freeware (ücretsiz) ve lisanslı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ücretsiz yazılımlar şu şekilde kategorilere ayrılmaktadır; sadece kullanılabilen, kendi içinde dağıtılabilen ve geliştirilebilendir.

 

Lisanslı yazılımlar, kişi ya da şirket tarafından geliştirilmektedir. Üretici, yazılımın satışından gelir elde etme beklentisindedir. Ücretsiz yazılımlarda, programa reklam alarak ya da internet sitesi / program üzerinden bağışlar ile gelir elde etmektedir.

 

Lisanslı yazılımlarda satın almadan önce denenmesi için firma tercihe göre demo ya da 30 gün ücretsiz deneme sürümü gibi seçenekler önermektedir ve buna göre beğeniniz üzerine satın alabilir ya da almayabilirsiniz. Ücretsiz yazılımlarda ise süre ve özellik kısıtlaması yoktur. Ek olarak bazı lisanslı yazılımlar da az kapsamlı ve ücretsiz olabilmektedir.

 

 

Orijinal Olmayan Korsan Yazılımlar

Korsan yazılımlar satın alınmadan, bir ücret ödenmeden, lisanslı satın alınmış gibi tam fonksiyonludur. Korsan yazılımlar, masaüstü programlar olabileceği gibi mobil uygulamalar, işletim sistemi, oyunlar ve web sitesi temaları olabilmektedir. Korsan yazılımlar kodları ile oynanmış uygulamaları çalıştırmaktadır.

 

 

Neden Orijinal Yazılım Kullanılmalı ?

Korsan yazılımlar, kullanıcıların hem mobil cihazını hem de bilgisayarını tehlikeye sokmaktadır. Orijinal olmayan programlarda yani korsan yazılımlarda crack ya da patch işlemi yapılarak çalıştırılmış programı yapan hackerın insiyatifine bırakmış olmaktasınız.

 

Orijinal olmayan programlar ile program değil, virüs dosyası çalıştırma ihtimaliniz bile vardır. Önceki yıllarda yapılan bir habere göre, Pokemon Go oyununun .apk dosyasının korsanını indiren ve bir gün sonra silen birisinin kredi kartından para çalındığı söylenmişti. Tabi muhtemelen bu kişinin telefonunda cüzdan bilgilerinin olduğu bir uygulama olduğu içindir.


] }

Yorum yapın