SQL Delete Komutu Kullanımı

SQL ‘de bir şeyleri silmek istiyor isek kullanacağımız komut temel olarak SQL Delete komutu ‘dur. Bu komut sayesinde istediğimiz her hangi bir veriyi silebilecek olduğumuz gibi bir çok farklı veriyi, tabloda yer alan tüm verileri silebilmemiz mümkündür.

 

Evet evet bir tablonun yapısını bozmadan içerisinde yer alan verilerin hepsini silebilmemiz mümkündür. Temel olarak baktığımız zaman eğer tek bir veri silmek istiyor isek tamamen yazacağımız koşula bağlı olarak değişmektedir. İsterseniz temel olarak ise bizim videolar için oluşturmuş olduğumuz veritabanında ki tabloların birinde bu işlemleri görelim.

 

 

SQL Delete Kullanımı

Şimdi öncelikle biz silmek istediğimiz veriye göre neyi silecek isek ona göre bir delete cümlesi kurmalıyız bunun için ise öncelikle :

 

delete from nulltable where id=1

 

Yukarıda kullanmış olduğumuz kod bizim için yer alan o tabloda id ‘si 1 olan kullanıcıyı silecektir. Fakat eğer biz belirli bir kolonda aynı değeri taşıyan verileri silmek istiyor isek :

 

delete from nulltable where cinsiyet =1

 

Yukarıda yer alan komut cümlesinde ise artık biz bu sefer cinsiyeti 1 olan herkesi silmiş bulunuyoruz. Temel olarak kelime anlamından da anlayacağımız delete kelimesi bizim verilerimizi silmemizi sağlamaktadır. Fakat biz teker teker bu verileri silmek istemiyor isek ve bir tablonun yapısını bozmadan bütün verileri silmek istiyor ise :

 

delete from nulltable

 

Yukarıda yer alan komut cümlesinde ise artık bizim için yer alan tablo isminde ki tabloda yer alan tüm verileri silmiş olacaktır. Bu sayede delete komutu sayesinde veri silme işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

 

Aklınıza sakın ola ki delete komutu ile tabloyu yada veritabanını silecek olduğunuzu düşünmeyin. Delete komutu ile sadece ve sadece veri silme işlemini gerçekleştirmekteyiz. Bunun haricinde hiç bir şey yapamayız. Tablo ve veritabanı silme işlemi için ise başka bir komut kullanacağız.


] }

Yorum yapın