OTG Kablo Nedir, Ne İşe Yarar ?

Günümüzde artık cebimizde taşıdığımız akıllı telefonlara kalvye, joystick fare ve bir çok şey bağlanabilmektedir. OTG ‘nin anlamı ise İngilizce açılımı ise On The Go olan bu kablo bizim artık gelecekte bilgisayarların bir çoğunun yerini alacak olan akıllı telefonlara dışarıdan bir çok farklı donanım takarak bazı işlemleri yapabilmemiz sağlamaktadır.

 

 

OTG Nedir ?

Bir OTG kablosu bizim akıllı telefonumuzda USB girişini aktif hale getirir. Normal olarak baktığımızda biz bilgisayarımıza usb girişli bir donanım taktığımızda öncelikle bilgisayarımız bunun donanımını bularak kullanılabilir hale getirir. USB OTG bir standartlaştırma olup USB kullanımı kolaylaştırabilmek için geliştirilmiştir. USB kullanımı için herhangi bir gereksinim, program veya tanıma gerekmemesi için aslında akıllı cihazın USB Host olması durumudur.

 

USB 2.0 teknolojisinin yanında USB 3.0 teknolojisinde de OTG bulunur. SuperSpeed OTG olarak da adlandırılan USB 3.0 OTG, USB 2.0 OTG ile geriye dönük olarak uyumludur. USB 3.1 henüz yeni yaygınlaşan bir standart olarak yine OTG’yi desteklemektedir. Hatta dünya pazarlarında USB 3.1 Type-C OTG adaptörleri 2015 yılında görünmeye başlamıştır.

 

 

OTG Ne İşe Yarar ?

Aldığımız bir OTG kablosu ile biz akıllı cihaza bir çok farklı donanımlar takıp çalıştırma işlemini gerçekleştirmekteyiz. Örneğin önceden akıllı cihazımızda olan resimleri eğer flash belleğimize aktarmak istiyorsak öncelikle akıllı cihazımızda yer alan resimleri bilgisayara aktarıp, bilgisayardan flash belleğe yükleme işlemini gerçekleştiriyorduk.

 

Şimdi ise bir OTG kablosu satın alarak akıllı cihaza takıp ardından da OTG kablosunun diğer ucuna Flash belleği takarak çalıştırma işlemini gerçekleştirebiliriz. Bu sayede bir bilgisayara ihtiyaç duymadan akıllı telefonumuzda yer alan fotoğrafları direkt olarak Flash belleğe aktarma işlemini gerçekleştirebileceğimiz gibi, akıllı cihazımıza bu bir tablette olabilir. Eğer dışarıdan bir mouse yada klavye gibi başka bir aygıt bağlayıp kullanma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kısacası bakacağımız zaman ise temel olarak önceden bilgisayar için kullandığımız bir çok temel donanımı artık bizler cebimizde gezdirdiğimiz akıllı cihazlarımızda OTG teknolojisi ile kullanılabilir hale gelmekteyiz.


] }

Yorum yapın