Patlama Efekti Nasıl Yapılır ?

Gelişen Photohop dünyasında yapabileceğimiz şeyler sınırlı olmamakla beraber çokta acayip şeyler yapabilmemize olanak sağlanmaktadır. Güzel video efektleri yaratabilmek için türlü türlü birçok ismini bilmediğimiz video montajlama programları bulunmaktadır.

 

 

Bomba Efekti Yapmak İçin İlk Adım

 

Hadi başlayalım efeği ekleyeceğimiz video ya da görsel ‘e bomba efektini aramaya ; Bomba efekti arar iken dikkat etmeniz gereken tek şey Green Screen gibi teknolojilerin kullanıldığı bir patlama efekti bulmaktır.

 

Asıl sorun şu ki patlama efektini nereden bulacağız ? İşte bu konuda en iyi video paylaşım platformu olan YouTube ‘ta “Bomb Green Screen” tarzında bir arama yaparak bir çok patlama efektini bulabiliriz.

 

 

Patlama Efekti Nasıl Video’ya Yerleştirilir ?

 

Her şeyimizi tamamladıktan sonra Green Screen li indirmiş olduğumuz videoyu Camtasia Studio yada benzeri bir video düzenleme programında açıyoruz. Sizde farkında olacaksınızdır ki efeğinizi her ne kadar videonun üstüne eklemeye çalışsanız da o arkasında ki yeşil görüntüden asla ve asla kurtulamayacaksınızdır.

 

İşte bu yüzden kullanmış olduğumuz video montaj programı önemlidir. Seçeceğimiz ayarlar sayesinde yeşil background ‘dan kurtulup patlama efektini videomuz da istediğimiz her hangi bir yere  uygun düşecek bir şekilde yerleştirebiliriz.

 

 

Yeşil Arka Plandan Nasıl Kurtulunur ?

 

  • İndirmiş olduğumuz Patlama Efektini zaman çizelgesine götürüp bırakıyoruz.
  • Zaman çizelgesinin üst bölmesinde yer alan yerde More > Visual Properties yönergesini izliyoruz.
  • Visual Properties ‘ten pencereyi aşağıya indirdiğimizde Remove a Color a tıklıyoruz.
  • Açılan yerde Yeşil Rengini seçtikten sonra Tolerance değerimizle oynayarak yeşil arka planı yok edebiliriz.

 

 

Son Bir Şey Daha !

 

Her ne kadar bu anlattıklarım kafanızda pek bir şey canlandırmasa dahi her hangi bir video montajlama programı ile patlama efektini videoya yerleştirebiliriz işte buyrun ?. İyi seyirler dilerim.


] }

Yorum yapın