Panda Algoritması Nedir ?

Arama motorun da aranan her bir kelimenin sizlere daha kaliteli içerikler öne çıkarabilmesi için Google bir sürü algoritmalar geliştirmektedir. Bu geliştirilen algoritmalar hepsi belli bir düzen içinde çalışarak aranan terime en öne çıkmış kaliteli içeriği sunmayı hedeflemeleridir.

 

Kimse çöp gibi sayfaları ilk sıralarda istemez. Eğer Google arama motorunda ilk sıralarda çöp kopya sayfalar olsa idi bu arama motorunun da kullanımı o oranda düşerdi. İşte bu yüzden Google kullanıcılara daha iyi deneyim sunabilmek için algoritmalar geliştirmektedir.  2011 yılında çıkan ve hala devam etmekte olan Panda Algoritması Nedir ?

 

 

Panda Algoritması Nedir ?

 

Google ‘ın projelerinden olan bu algoritma ilk çıktığı zamanlar tuhaftır ama isimsiz olarak inşa edilmiştir. Bu yüzden çoğu SEO çalışmaları yapan şirketler, insanlar tarafından bu algoritmaya “Farmer” lakabı takılmıştır.

 

Farmer lakabı takmalarının sebebi ise; bu terim  farklı farklı internet sitelerinden metinleri kopyalayıp kendi internet sitelerinde yayınlayanlara söylenmesi sebebiyle bu algoritmada uzun zaman bu isimle tanınmıştır. Bu isimle tanınan algoritma bir süre sonra Google tarafından adı Panda olarak koyulmuştur. Panda koyulmasının sebebi ise algoritmanın yaratıcısının soyisminden gelmektedir.

 

 

Panda Algoritmasının Amacı Nedir ?

 

Temel olarak bu algoritmanın amacı içerik kalitesini kapsamaktadır. İçeriğiniz her ne kadar özgün olur ise Google algoritmaların da o kadar çok yükselirsiniz. Bir algortma da yükselmeniz demek diğer bir algoritmada yükselmenize de olanak sağlar ve bu otomatik olarak sizin arama sonuçları sıranızı yükseltir.

 

Panda Algoritmasının amacını sizler için özetleyecek olursak kaliteli içerik sunan internet sitelerini arama sonuçlarında üst sıralara çıkarır iken zayıf içerikli internet sitelerini ise arama sonuçlarında alt sıralara düşürerek kullanıcılara daha kaliteli bir deneyim göstermektedir ?. Önceleri bu tarz kopya içerikler üreten internet siteleri güzel bir SEO çalışmasıyla Google Arama Motoru ‘nda üst sıralarda yer alabilmekteydi.

 

 

Panda Algoritmasına Yakalandınız  ?

 

Bunu anlayabilmenizin tek bir sebebi vardır onuda hemen açıklıyorum ; eğer sitenizin organik trafik alımının birden bire düştüğünü istatistiklerde görebiliyor iseniz  bu algoritmaya yakalanmış olabilirsiniz.

 

 

Panda Algoritmasına Yakalanmamak İçin

 

  • İçerikleri yazarken kendi cümlelerinizi kullanınız.
  • Yazınızı üstün körü değilde kaliteli olmasına dikkat ediniz.
  • İmla ve noktalama kurallarına dikkat etmelisiniz.
  • Açılış sayfanızın hızlı olmasına dikkat ediniz.
  • Sitenizden başka sitelere çok link vermemeye çalışınız.
  • Google Webmaster Tools hesabınız da tarama hatalarını kontrol edip düzeltmelisiniz. Sitenizde kırık link olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Ziyaretçilerin sitede kalma süresi Google ‘ın sitenize güvenebilme açısından önemlidir.
  • Sitenizde yinelenen içeriğin az olmasına dikkat ediniz.

 

gibi bir çok nedenler sizleri bu algoritma yüzünden Google ‘da sıralama kaybetmenize neden olabilir. Dikkat etmeniz gereken hususları siz zaten çok net bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Aksi halinde bu gelişen web dünyasında kolay kolay bir başarı yakalayamazsınız.


] }

Yorum yapın