PCI Nedir ?

Peripheral Component Interconnect için kısa, PCI, Intel tarafından 1992’de tanıtıldı. PCI veri yolu, hem 32 bit (133MBps) hem de 64 bit sürümlerde geldi ve bir bilgisayara donanım eklemek için kullanıldı. Her ne kadar 1990’ların sonlarından 2000’lerin başlarına kadar bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılsa da, PCI daha sonra PCI Express ile değiştirilmiştir.

 

Revizyonlar 1993’te 2.0’a, 1995’te ise PCI 2.1’e, ISA’ya bir genişleme olarak geldi. ISA ve diğer önceki genişletme kartlarının aksine, PCI PnP spesifikasyonunu izler ve bu nedenle herhangi bir jumper veya dip switch gerektirmez.

 

 

PCI Genel Bakış

Aşağıdaki resimde PCI yuvalarının anakartta neye benzediğine dair bir örnek gösterilmektedir. Gördüğünüz gibi, üç PCI yuvası vardır: PCI4, PCI5 ve PCI6, ayrıca bir CNR yuvası.

Pci Slot

 

 

PCI Cihaz Örnekleri

  • Modem
  • Ağ kartı
  • Ses kartı
  • Video kartı

 

 

PCI Aygıt Sürücüleri

PCI sürücüleri arıyorsanız, büyük olasılıkla bunları belirli bir PCI aygıtı için indirmeniz gerekir. Örneğin, bir PCI Ethernet adaptör sürücüsüne ihtiyacınız varsa, ağ kartı için sürücüleri yüklemelisiniz. Çeşitli cihazlar için sürücüler listesi için sürücülere genel bakış bakın.

 

 

Anakartta kaç PCI Yuvası Var ?

PCI yuvalarının sayısı, anakartın üreticisine ve modeline bağlıdır. Bugün, çok az sayıda anakart PCI-E ile değiştirildikleri için PCI yuvalarıyla geliyor. PCI yuvalarıyla gelen anakartlarda genellikle bir ila üç PCI yuvası bulunur.

 

 

PCI Kartı Nasıl Eklenir ?

Bir PCI kartı bir bilgisayara bağlamak için anakartın bir PCI yuvası olmalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, bugünün bilgisayarlarından bazıları artık bir PCI genişletme yuvasıyla gelmiyor. Anakartınızın bir PCI genişleme yuvası yoksa, anakartınızın desteklediği daha modern bir kart almanızı öneririz.


] }

Yorum yapın