PDF Nedir? PDF Nasıl Küçültülür ve Birleştirilir?

PDF; İsmini Taşınabilir belge formatı (Portable document format)’ dan alan ismindende belli olduğu gibi yazılı kağıdın elektronik ortamdaki halidir. PDF ismini almadan önce The Camelot Project olarak hayata geçirilmişti.

Adobe’nin kurucusu Dr. John Warnock tarafından 1991 yılında basılı belgeden dijital belgeye geçiş devrimiyle ortaya çıkmıştır. Hedefi herkesin tüm uygulamalardan bu belgelerin çıktısını almasını sağlamak ve bu belgeleri heryere elektronik ortamda göndermekti.

Bir Çok PDF’ i bir PDF’ de toplamak

PDF elektronik ortamda en çok kullandığımız uygulamalardan birisi iş yerlerinde veya özel yaşantımızda bir çok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Peki farklı kaynaklardan elde ettiğimiz veya kendi oluşturduğumuz PDF’ leri bir PDF olarak nasıl birleştirebiliriz? gelin birlikte inceleyelim.

PDF Birleştirme işlemi nasıl yapılır ?

Farklı PDF’ leri birleştirmenin bir çok yolu vardır?

  • Birinci yol olarak tabiki PDF üreticisi olan ADOBA ACROBAT ile yapabilirsiniz.
  • PDF birleştirme gibi bir çok özellikler bulunan internet sitelerinden yapabilirisiniz. örneğin smallpdf
  • PDF üzerine farklı proğramlar kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin Gios PDF Splitter And Merger isimli proğram.

PDF Sıkıştırma / Küçültme işlemi nasıl yapılır ?

Bazı oluşturduğumuz yada farklı kaynaklardan elde ettiğimiz PDF dosyaları büyük boyutlarda olabiliyor bu dosyaları küçültme yolları tabiki var teknolojik hayatta imkansız yada yapılamaz diye bir şey olamaz zaten. Bu işlemi PDF ile ilgili bir çok özellikler bulunan internet sitelerinden yapabilirsiniz.


] }

Yorum yapın