Photoshop ‘a Yazı Fontu Nasıl Yüklenir ?

Gerek Adobe Photoshop programı için olsun gerek ise bilgisayarımızda başka işlerimiz için yazı fontları eklemek isteyebiliriz. İnternet dünyasında bir çok font bulabiliriz aralarından en güzellerini ve işimize yarayanları seçtikten sonrasında geriye kalacak tek işlem yüklemek olacaktır.

 

Seçmiş olduğunuz yazı fontunu bilgisayara yüklemek için yada pardon pardon Adobe Photoshop programına yükleme için diyeceğim ama affınıza sığınarak belirtmek isterim ki Adobe Photoshop programı dahi bilgisayarımızda bulunan fontları kullanmaktadır. Hiç bir font Adobe Photoshop programının üzerinde değildir. Hepsini bilgisayarımızdan çekerek kullanmaktadır. İşte bu yüzden bilgisayarımıza yükleyeceğimiz yazı fontu Adobe Photoshop programında gözükmektedir. Şimdi ki konumuz ise Photoshop ‘a Yazı Fontu Nasıl Eklenir ?

 

 

Photoshop ‘a Yazı Fontu Nasıl Yüklenir ?

Öncelikle hoşunuza gidecek yada seçmiş olduğunuz font ‘u indirmeniz gerecektir. Aşağıda ki bahsetmiş olduğumuz adımlar font dosyası indirildikten sonrasını baz alarak yazılmıştır. Kendiniz internetten bir font dosyası indirdikten sonrasında ise yapacağımız işlem aslında çok basittir. İşte bir kaç tık ile yazı font dosyası nasıl yüklenir ?

 

 • İndirmiş olduğunuz font dosyası eğer sıkıştırılmış şekilde ise onu “.zip” formundan “klasör” ‘e çıkartın.
 • İndirmiş olduğumuz font dosyaları sitelerden dolayı farklılık gösterse dahi klasörün içine girdiğinizde çoğunlukla “Windows” ve “Mac” olarak ikiye ayrılmış klasörler bulacaksınızdır.
 • Windows klasörünün içine girdiğimizde bulacağımız dosya tipi “TrueType yazı tipi” olacaktır.
 • Burada ki biçimi TrueType yazı tipi olan dosyaların hepsini seçip “Kopyala” işlemini gerçekleştirin.
 • Burada ki dosyaları kopyaladıktan sonra “Yerel Disk C:” ye giriş yapınız.
 • Yerel Disk C: ‘den bulacağımız klasör “Windows” olacaktır.
 • Windows klasörünün içine girdikten sonrasında arayacağımız klasör “Font” olacaktır ve bulduktan sonrasında içine giriş yapınız.
 • Font klasörünü açtığımızda her hangi boş bir yere sağ tıklayarak “Yapıştır” ‘ı seçebilirsiniz.

 

Artık bu sayede istediğiniz ve seçtiğiniz yazı tipleriniz bilgisayarınızda bulunmuş olacaktır. Bu yazı tiplerini sadece Adobe Photoshop programında değil Microsoft Office programlarında dahi kullanabilirsiniz. Bu işlemler sonucunda artık bilgisayarınıza başarı ile yazı fontu yükleme işlemini gerçekleştirmiş bulundunuz.

 


] }

“Photoshop ‘a Yazı Fontu Nasıl Yüklenir ?” üzerine 9 yorum

 1. Daha yeni yeni photoshop kullanmaya başladım ve yazı fontu yüklemek şart olmuştu sizin sayenizde fontları yükleyebildim teşekkürler.

  Cevapla
 2. Bu devirde en çok bilmemiz gereken şeylerden biride photoshop. Photoshopta yazı fontu değiştirmeyi bilmeyenler için yararlı bir paylaşım olmuş

  Cevapla

Yorum yapın