WordPress Yazı Zamanlaması Nasıl Yapılır ?

WordPress içerik yönetim sistemi ile oluşturmuş olduğumuz içeriklerde zaman zaman içerikleri paylaşmaya ihtiyaç duyabiliriz. Örneğin önceden hazırlanan bir yazı her hangi bir tarihte ve her hangi bir saatte paylaşılmasına ihtiyaç duyulabilir.

 

İşte bu ihtiyaçtan dolayı yazıyı sürekli taslaklarda bırakıp zamanı geldiğinde de bilgisayar başında olup “Yayımla” butonuna basmamak için içerikleri zamanlamayı öğrenmeliyiz. WordPress içerikleri zamanlamayı öğrenmek bizlere hazırlamış olduğumuz ve paylaşacağımız yazıyı zamanı geldiğinde otomatik olarak paylaşmasına olanak sağlayacaktır. Siz içeriğinizi her hangi bir zaman diliminde oluşturmuş olsanız dahi yeri ve zamanı geldiği an otomatik olarak paylaşılacaktır.

 

 

WordPress Yazı Zamanlaması Nasıl Yapılır ?

 

WordPress içerik zamanlaması aslına bakarsanız gözümün önünde olan fakat bizim dikkat etmediğimiz için şuanda arama motorlarına sorduğumuz bir sorunun yanıtıdır. Biraz daha dikkatli baksak aslında WordPress ‘e her şey gözümüzün önünde. Ee peki her şey gözümüzün önündeyse biz nasıl yapacağız WordPress Yazı Zamanlamasını ?

 

 • WordPress Admin paneline giriş yapınız.
 • Admin paneline giriş yaptıktan sonrasında yayınlayacak olduğunuz yazıyı seçin, yada her hangi bir yazı oluşturmak istiyor iseniz “Yazılar” başlığı altından “Yeni Ekle” butonuna tıklayınız.
 • Karşımıza yazı ekleyebileceğimiz sayfa geldiğinde aslında kafamızı çevirip bakmamız gereken yer sağ tarafta bulunan “Yayımla” başlığı altında ki seçeneklerdir.
 • Yayımla başlığı altında ki seçeneklerden en alt tarafında bulunan “Hemen Yayımla” yazısının yanında ki “Düzenle” butonuna basıyorum.
 • Karşımıza “Gün/Ay/Yıl @ Saat/Dakika” olarak bir ayar çıkmaktadır.
 • Yazıyı yayınlamak istediğiniz Gün/Ay/Yıl @ Saat/Dakika olarak ayarladıktan sonrasında aşağıda “Yayımla” olan butonun “Zamanla” olarak değişeceğini göreceksiniz.

 

Bu sayede artık içeriğinizi istenen tarih ve saate zamanlama işlemini yapmış oldunuz. Gün içinde bile farklı zaman dilimleri arasında paylaşım yapacağınızda sizler için içinde bulunan zamandan sonrasını saat ve dakika olarak ayarlamak WordPress İçerik Yayın Zamanlama işlemi için gerekli olacaktır.

 

Eğer yayınlayacağımız içeriğin eski bir tarihte gözükmesini istiyor isek yapacağımız işlemde bir o kadar basittir. Sadece yapmamız gereken işlemler :

 

 • WordPress Admin panelinden istediğiniz yazıyı seçiniz.
 • Yazı düzenleme bölümüne girdikten sonrasında sağ tarafta bulunan “Yayımla” butonun olduğu bölüme bakınız.
 • Yayımla butonunun üst tarafında bulunan “Hemen yayımla” yazısının yanında ki “Düzenle” metnine tıklayınız.
 • Karşımıza “Gün/Ay/Yıl @ Saat/Dakika” olarak bir ayar çıkmaktadır.
 • Bu ayarlardan yayınlamış olacağınız her hangi bir eski tarihi seçerek “Yayımla” butonuna basınız.

 

Artık bu sayede de eski tarihlerde bir yazınızı yayımlamış olarak gözükecektir. Dilediğiniz gibi o gün için gün, ay, yıl ve ardından saat, dakika ayarlarını yapmanız mümkün olacaktır. WordPress arşiv sayfanızda da o tarihler arasına yazı otomatik olarak yerleşecektir.


] }

“WordPress Yazı Zamanlaması Nasıl Yapılır ?” üzerine 3 yorum

 1. Hocam videonun tamamını izledim gayet güzel açıklamışssınız. Hiç öğrenmek nasip olmamıştı, ama bir yandan da merak ediyordum şimdi anladım çok teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum yapın