Photoshop Dekupe Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Fotoğraf montajlama işlemleri için kullanmış olduğumuz Adobe firmasının Photoshop adlı programında bir çok farklı resim tasarımları yapmak mümkün. Günümüzde en çok kullanılan fotoğraf düzeltme, yeni görseller ortaya çıkarmak için kullanılan Photoshop programı ise günümüzde nerede grafik tasarımcıların ve bir çok insanın hobi olarak vazgeçilmez bir tutku olarak karşımıza gelmektedir. Bugün ki konumuz ise Photshop Dekupe işlemi üzerinden konuşacağız.

 

 

Dekupe Nedir ?

İlk başta dekupe terimini duyduğunuzda size bir şey ifade etmiyor oluşu normaldir. Böylesine kullanılan bir terimin anlamı bir görselden istenilen objenin alınarak arka plan yok etme işlemidir. Photoshop dekupe nedir diye konuştuğumuzda ise bir resimden istenilen objeyi alıp arka plan silme konusunda Adobe firmasının Photoshop adlı programı bizlere yardımcı olacaktır.

 

Genellikle dekupe işleminin en çok uygulandığı alanlar ise e-ticaret siteleri olmaktadır. Satılacak olan bir ürünün arka planını silerek öne çıkarılan görsel olarak koymaktadırlar. Buda internet sitesini ziyaret eden kullanıcılara direkt olarak o ürüne odaklanmasını sağlayacaktır. Diğer bir dekupe işleminin amacı ise grafik tasarımcılar her hangi bir resim çalışması ortaya çıkaracak iken bazı resimlerden bazı parçalar kullanmak isteyebilirler. Bunun için seçmiş oldukları resimden o objeyi almak için Photoshop dekupe yapma işlemini kullanacaklardır. Bu sayede o resim içerisinden o objeyi alarak kullanmak istedikleri yere kolayca monte edebilirler.

 

 

Photoshop Dekupe Nasıl Yapılır ?

Adobe firmasının Photoshop adlı programında dekupe işlemini yapabilmek için ise bize bazı resimler kolay gelir iken bazı resimlerde zorlanabiliriz. Zorlanabileceğimiz resimler ağaç, bir insan kafasında ki saçlar gibi dallı budaklı olan resimlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Ağacın her bir tarafını seçmek, saçın her bir telini ayrı ayrı seçmek bizi bayağı bir zorlanmamızı sağlayacak bir işlem olacaktır.

 

Fakat Photoshop programı için buda düşünülerek ağacın dallarının kolay bir şekilde arka planın silinmesi sağlanacaktır. Diğer bir bakımdan ise çizgileri belirli olan net resimler ise bizler için hızlı seçim aracı gibi diğer seçim araçları sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde seçim yapmamıza kolaylık sağlayacaktır. Photoshop resmin arka planını silme işlemi için ise yapacağımız işlem basamakları aşağıda yer almaktadır.

 

  • Adobe firmasının “Photoshop” programını açın.
  • Ardından dekupe işlemini yapacağınız resmi bu programda açın.
  • Sağ tarafta yer alan kısımdan “Katman Kilidi” kaldırma işlemini unutmayın.
  • Ardından “Hızlı Seçim Aracı” nı sol tarafta seçerek arka planını silmek istediğiniz objeyi seçin.
  • Eğer ağaç gibi zor bir resim üzerinde çalışıyor iseniz üst tarafta fırça boyutunu ayarladığımız kısımın sağ tarafında bulunan “Kenarları İncelt” butonuna basın. Ardından bir pencere açılacaktır. Pencereden bir yere dokunmadan ağacın arka plan rengine bir kez tıklayın. Daha sonrasında ise mouse sol tuşunu bırakmadan resmi çizmeye başlayın. Mouse ‘u bıraktığınızda arka planın silindiğini göreceksiniz.
  • Eğer resminiz kolay bir obje ise seçim aracı ile seçtikten sonrasında mouse sağ tuşuna basarak “Seçimin Tersini Seç” butonuna basın. Daha sonrasında sol tarafta yer alan araçlardan “Silgi” aracını alarak resmin arka planını silmeye başlayabilirsiniz.

 

Bu sayede artık kolay bir şekilde Photoshop ta dekupe işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Arka planı silinen resim artık istediğiniz yerde kullanılmak üzere hazır !


] }

“Photoshop Dekupe Nedir ve Nasıl Yapılır ?” üzerine 6 yorum

Yorum yapın