Windows 10 Gizli Klasörler Nasıl Gösterilir ?

Bilgisayarımızda var olan bazı program dosyaları gizli dosya olarak gösterilmektedir. Daha doğrusu gösterilmekte fakat gösterilmemektedir. Bilgisayarınıza her hangi bir virüs bulaştığında gizli dosya olarak kendini dosyalarınızın arasında saklayabilir.

 

Yükleyip silmiş olduğunuz her hangi bir programın kalıntı dosyaları gizli klasörlerde kalıp hard diskten boş yere alanınızı sömürebilir. Böylesine bir gizli klasör yöntemi olan Windows ‘ta ise gizli klasörleri görebilmek ise tabi ki mümkündür. Windows 10 gizli klasörleri görme işlemi ise aslına bakıldığında çok basit bir işlemdir.

 

 

Windows 10 Gözükmeyen Dosyaları Gösterme

Windows işletim sistemi bazı sistem ve driver dosyalarını göstermemek, kullanıcıların her hangi bir yanlış silme işlemi yaparak bilgisayarın kendi işletim sistemine zarar verebileceği dosyaları göstermeme kararı içindedir. Fakat bazı virüsler yada diğer programlarda kendi dosyalarını sistem dosyaları gibi gösterip bilgisayarınızda yer edip gizlenme işlemini başarı ile gerçekleştirebiliyorlar. Windows 10 gizli dosyaları gösterme işlemi için ise yapacağımız işlemler :

 

  • Bilgisayarınızın Başlat menüsünden “Denetim Masası” ‘nı aratarak giriş yapın.
  • Denetim Masasından “Görünüm ve Kişiselleştirme“adlı menüye tıklayın.
  • Ardından karşınıza gelen ekranda ki kısımdan “Dosya Gezgini Seçenekleri” adlı butona tıklayın.
  • Karşınıza yeni bir pencere açılacak ve üst tarafta ki menülerden “Görünüm” butonuna tıklayın.
  • Ardından aşağıda ki kısımdan “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” kısmını işaretleyin.
  • Daha sonrasında sistem dosyalarını görebilmek adına “Korunan işletim sistemi dosyaları gizle (önerilen)” kısmında ki tik işaretini kaldırın.

 

Bu sayede artık Windows 10 gizli dosya ve klasörleri gösterme işlemini tamamlamış bulunuyorsunuz. İşletim sisteminizin içine sızan ve bilgisayarınıza zarar vermeye çalışan dosyaları bulup, temizleyebilirsiniz.


] }

Yorum yapın