Ping Nedir ?

Oyuncuların genel olarak karşılaştığı sorunların başında gelen ping sorunu bir çok oyuncuyu o anda o oyundan soğutmaktadır. Aslında her ne kadar ping konusu oyuncular için geçse bile diğer bir çok program, görüntülü görüşme ve diğer internetin olduğu her alanda ping sorunu ile karşılaşmaktayız.

 

İnternetin olduğu her alanda ping sorunu olmasına rağmen hemen hemen en çok mağdur olan kullanıcılar ise oyunculardır. Çoklu oyuncu seçeneğine sahip olan oyunlarda ise rakibinizi aslında ping değeriniz yüksek olduğunda sizin gördüğünüz yerde olmayabiliyorlar gibi sorunlar ile karşılaşabiliyoruz. Böyle bir durum ile karşılaştığımızda da oyunun hiç bir keyfi kalmamaktadır. Temel olarak internetin olduğu her alanda ping ‘in olduğunu anladığımıza göre artık ping nedir hakkında kısmına geçebiliriz.

 

 

Ping Nedir ?

Ping bilgisayarın sunucu ile veri paketinin gönderilip geri gelmesini milisaniye cinsinden belirtmektedir. Bu sayede ping değerini ölçerek bilgisayarın bilgisayar yada bilgisayarın sunucu arasında geçen iletişimin kaç saniyede sağlıklı olarak sağlandığını öğrenebiliriz.

 

Temel olarak en çok oyun oynanacağı zaman dikkat edilen bu değerde ise oyunda her yaptığınız hareket bilgisayarınızda bir veriye dönüşüp sunucuya yollanır. Bu verinin sunucuya gidene kadar geçen süreye ise ping terimi karşılamaktadır. Örneğin her hangi bir oyunda rakibinizi öldürmek adına bir hamle yaptığınızda o yaptığınız hamle sunucuya gidene kadar eğer rakibiniz hala o yerinde ise yaptığınız hamle karşı rakibin gücünü azaltacak yada öldürecektir. Fakat yaptığınız hamle bilgisayarınızda veriye dönüşüp sunucuya gidene kadar geçen sürede yer değiştirmiş ise o hamleniz bir sonuç ifade etmeyecektir.

 

Birde şöyle bir durum vardır ki internet bağlantısı olan her şey sunucularda depolanır. Gireceğimiz ister internet sitesi ister her hangi bir oyunun sunucusu bizlere ne kadar uzak ise o derecede sunucuya giden verinin ulaşım süresi artmaktadır.

 

 

Ping Nasıl Düşürülür ?

Yukarıda artık temel olarak ping ‘in ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını, ping teriminin anlam bakımından neyi karşılamış olduğunu anladık. Şimdi ise sıra artık ping süresi nasıl düşürülür hakkında bilgi edinmeye geldi.

 

  • Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ping süresinin internet hızınız ile yada modeminiz ile hiç bir alakası yoktur. Piyasada ki modemlerin hepsi hemen hemen aynı performansı göstermektedir. Modem ping süresini etkilemez iken bağlantı tipiniz ping süresini etkilemektedir. Ping süreleri genelde fiber bağlantılarda daha iyidir. Fakat bağlantı tipiniz 3g yada diğer bir bağlantı tipi ise ping süreniz fiber bağlantıya göre daha berbat bir durumda olacaktır.
  • Ping bilgisayarınızda ki veri alışverişine göre değişebilmektedir. Ping sürenizi azaltmak istiyor iseniz yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızda ping sürenizin yüksek olduğu şeyi çalıştıracak iken bilgisayarınızda arka planda veri alışverişi yapan programları kapatmanız gerekmektedir. Böylece ping değeriniz doğal olarak düşecektir.
  • Pingi diğer olarak düşürmenin bir yolu ise evinizde o anda o internete bağlı kişi sayısı ne kadar çok ise bilgisayarınızın sunucu ile iletişimi o kadar zor bir duruma gelip ping değeriniz artacaktır. Hele ki internete bağlı kişiler video izleme ve diğer interneti çok kullanacak bir şeyler yapması sizin ping değerinizin artmasına sebep olacaktır.
  • Diğer bir ping düşürme yöntemi olan ise bilgisayarınız ile modeminizi kablo yolu ile bağlamak olacaktır. Eğer kablo yolu ile bağlıysa kabloyu kontrol etmeli en ufak bir gevşeklikte ping sürenizin artacağını unutmamanız gerekmektedir.

 

Temel olarak ping sürenizi azaltmak için yukarıda yer alan adımları uygulayabilirsiniz. Bazen her ne yaparsanız yapın ping süreniz azalmayabilir. Böyle durumlarda ise servis sağlayıcınız ile görüşerek hatta başka bir sorundan dolayı kaynaklanan sunucu gecikmeleri yaşamanız mümkün olacaktır. Siz kendi tedbirlerinizi uyguladıktan sonrasında hala bir gelişme katedemiyor iseniz servis sağlayıcınız ile görüşmeniz faydalı olacaktır.


] }

Yorum yapın