En İyi İçerik Yönetim Sistemleri Nelerdir ?

İçerik Yönetim Sistemi yani CMS, iyi tasarlanan bir internet sitesinin oluşturulmasında ve korunmasında yardımcı olan bir yazılım programıdır. CMS ile web sitesinin ihtiyaç duyduğu tüm bakımı, içerikleri nerede arşivlediğinizi ve verileri nasıl indekslediğinizi çok daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

 

CMS sistemi ile site gezisini daha iyi bir hale getirebilirsiniz. İşlevselliği ile içerik yönetimi, içerik oluşturma, içerik sunma ve yayınlanmış içerikleri özelleştirme gibi birçok konuda CMS sistemleri faydalı olmaktadır. Peki, en iyi CMS sistemleri hangileridir?

 

 

Joomla

Ayrıntılı bir içeriğe sahip olan Joomla, modül ve bileşen gibi farklı kavramları barındırmaktadır. Özel tema hazırlamak ve eklenti geliştirmek ve bunlara benzer bazı işlemler uzun sürebilmektedir. Yönetim paneli seçenekleri geniştir, kurulum anında; cache, mail, üyelik ve sistem yapılandırma gibi yan özellikleri sayesinde birçok büyük firma ve devlet kurumu tarafından internet sitelerinin alt yapılarında kullanılmaktadır.

 

 

WordPress

Özellikle blog kullanıcılarına yönelik tasarlanan WordPress, dünyada geniş bir kullanım alanına sahiptir. Günümüzde birçok web sitenin alt yapısını WordPress oluşturmaktadır. Eğitim sitelerinde, teknoloji sitelerinde, devlet sitelerinde birçok web sitesinde kullanılabilen içerik yönetim sistemlerindendir.

 

 

Drupal

Joomla gibi açık kaynak olarak geliştirilen Drupal, en eski olan içerik yönetimi sistemlerindendir. Birçok özellik barındırmaktadır. Dağıtım adı verdiği farklı bir yapıya sahiptir. Drupal dağıtımı; modül, eklenti ve Drupal değişikliklerinden oluşmaktadır. Bir restoranın web sitesi için; rezervasyon modülü, etkinlik takvimi, yemek menüsü gibi farklı özelliklere sahip dağıtım paketi kullanılmaktadır.

 

 

Bolt CMS

Özellikle yazılım geliştiricileri ve tema tasarımcıları için içerik yönetim sistemidir. Çok ileri düzeyde ve çok kolay bir kullanıma sahiptir. Açık kaynak kodlu olduğu için genişletilebilir ve özelleştirilebilir.

 

 

MODX

Ücretsiz olan bu içerik yönetim sistemi gelişmiş cache, çoklu site ve çoklu dil gibi özellikleri barındırmaktadır. İçerik yönetimi konusunda iddialı olduğu gibi tema geliştirilmesinde de iddialıdır.


] }

Yorum yapın