Reklam Virüsleri Nasıl Çalışırlar ve Nasıl Silinirler?

Reklam Virüsleri Nasıl Çalışırlar ve Nasıl Silinirler?

Reklam virüsleri günümüzde özellikle de sanal reklam şirketlerinin çoğalması beraberinde artmaktadırlar. Bildiğiniz üzere birçok ürün pazarlayan şirketin reklam ihtiyaçları vardır. Bu reklam ihtiyaçlarını da doğal olarak Adsense üzerinden karşılarlar. Yani Google’ın reklam yayıncı uygulamasına başvuruda bulunurlar ve bu uygulama da profesyonel anlamda bu ürünlerin reklamlarını yapar. Tabi ki bunun karşılığında da tıklama başına ücret alırlar. Tıklama başına ücret alan bu uygulama çoğu zaman reklam şirketlerine yüklü miktarlarda meblağlar da çıkarabilmektedir. İşte reklam şirketleri de bu paradan kaçmak için daha ucuz yolları tercih ederler ve daha ucuz yollarda reklam virüsü yapan çeşitli hacker’lardan geçmektedir.

 

 

Reklam Virüsü Nasıl Çalışır?

Reklam virüslerinin çalışma prensiplerine gelirsek. Kötü niyetli kişiler bazı reklam şirketleri ile anlaşma sağlarlar. Sonra bu reklam şirketlerinin ürünlerini, web sitelerini virüsün içerisine yerleştirirler. Bu virüsü de çeşitli hitli web siteler üzerinden kullanıcılara bulaştırırlar. Bilgisayarına virüs bulaşmış olan kullanıcılar sürekli olarak tarayıcılarında çeşitli web sitelerde gezerken reklamlar görürler. Halbuki o reklamlar o siteler tarafından yayınlanmaz. Ancak kullanıcılar sitelerin reklam yayınladığını zannederler haklı olarak. Bundan daha da kötüsü bu virüsler sadece reklam gösterimi yapmıyorlar ve reklam tıklaması da yapıyorlar. Kullanıcılar boş bir alana tıklasalar dahi çeşitli reklamlar karşılarına çıkar ek pencereler halinde ve bu da kullanıcıları son derece rahatsız eder. Hatta reklam virüsünün en büyük belirtisi budur ve kullanıcılar bu reklamlara zorunlu olarak tıklamaktan bunalarak çeşitli forum sitelerinde konular açarlar.

Reklam Virusleri Nasil Calisirlar1 300x207

Reklam Virüsleri Nasıl Silinir?

Reklam virüslerini tamamen ortadan kaldırabilmeniz amacı ile sisteminize birkaç yazılım kurabilirsiniz. Bu yazılımlara örnek olarak Adware Remover programını tavsiye edebilirim. Google’a bu yazılımı yazıp aratabilirsiniz. Sisteminize kurduktan sonra çalıştırmanız ve 15 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Sisteminizde bütün reklam, yani Adware virüslerini silecektir. Bu yazılımdan sonra da yine Combofix programını indirip kurabilir ve bilgisayarınızı güvenli moda alarak bir tarama başlatabilirsiniz. Tarama işleminden sonra da sisteminizdeki bütün virüsler silinecektir.

 


] }

Yorum yapın