Resim Site Haritası Nasıl Oluşturulur ?

Nasıl yazılarınız adına daha çabuk dizine alınmak istiyor iseniz resimleriniz içinde bir site haritası oluşturabilirsiniz.

 

Sizlere aynen Google ‘ın Webmaster Araçlarında paylaşmış olduğu yazıyı sunmak istiyorum : “Resimlerinizin Görsel Arama sonuçlarında bulunma olasılığını artırmak için Web Yöneticisi Yönergelerine ve resim yayınlamaya yönelik en iyi uygulamaları izleyin. Ayrıca, sayfalarınızdaki resimler hakkında Google’a daha fazla bilgi sunmak üzere site haritaları için Google resim uzantılarını kullanabilirsiniz. Resim site haritası bilgisi, Google’ın başka türlü bulamayabileceğimiz (sitenizin JavaScript kodu ile eriştiği resimler gibi) resimleri keşfetmesine yardımcı olur ve Google’ın tarayıp dizine eklemesini istediğiniz sitenizdeki resimleri Google’a belirtmenize olanak sağlar.”

 

Daha yeni gelişmeye başlayan internet siteleri tek bir site haritasında her hem resim hemde yazılarını barındırsa da büyük siteler için durum böyle değildir. Site haritanızda ki linkler arttıkça da arama motorlarının site haritasını gezmesi bayağı bir zaman alır. Bu sebepten dolayı siteniz büyüdükçe diğer haritaları oluşturmanız size yarar sağlayacaktır.

 

Her hangi bir resim site haritasında bulunan etiketler vardır. Bunlar ; 

 

EtiketlerGerekliliğiAçıklama
<image:image>EvetBir resmin tüm bilgilerini içerir. Her bir bağlantı en çok 1000 adet bu etiktetten içerebilir.
<image:loc>EvetResmin konumunu belirten etikettir.
<image:caption>İsteğe bağlıResmin açıklama metnini içeren etikettir.
<image:geo_location>İsteğe bağlıResmin coğrafi konumunu belli eden etikettir.
<image:title>İsteğe bağlıResmin başlığını ifde eder.
<image:license>İsteğe bağlıResmin lisansı hakkında bağlantıdır.

 

Bu etiketler; oluşturulan site haritanıza yabancı kalmamanızı sağlar. Her hangi bir hata fark ettiğiniz zaman sunucunuza yüklü olan dosyanızı açıp gönül rahatlığıyla değiştirebilirsiniz. İsterseniz şimdide resim site haritası oluşturma şekillerine geçelim.

 

 

Resim Site Haritası Nasıl Oluşturulur ?

 

Otomatik Olarak Resim Site Haritası Oluşturmak

 

İnternette ufak bir araştırma yaptuğınızda size resim site haritası oluşturabilecek bir çok internet sitesi vardır. Önemli olan bu resim site haritasında ki linklerini güncelleyip devamını getirebilmektir.

 

Kullandığınız içerik yönetim sistemine göre bazı eklentiler mevcuttur. Bu eklentiler sayesinde sürekli olarak linkleriniz otomatik bir şekilde eklenip güncellenir. Bu yöntem, işlemi otomatik olarak gerçekleştirdiğinden dolayı çok kullanılmaktadır.

 

Kullanmış olduğunuz içerik yönetim sistemine dair resim sitemap eklentileri aratır iseniz karşınıza çıkan bir sürü sonuçtan sizin için işinize yarayacak olanı seçip kullanabilirsiniz ?.

 

 

Manuel Site Haritaları Oluşturmak

 

Diğer bir alternatif olan bu yöntemde ise sizlere yukarıda ki vermiş olduğum etiketlerle sürekli olarak uğraşmanız gerekmektedir. Bu yöntem hiç denilecek şekilde az kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisinde her şey otomatikleştiği için herkes otomatik olan resim site haritası uygulamalarını tercih etmektedir.

 

Resim Site Haritası Örneği :

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
    xmlns:image="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1">
 <url>
  <loc>http://example.com/sample.html</loc>
  <image:image>
   <image:loc>http://example.com/image.jpg</image:loc>
  </image:image>
  <image:image>
   <image:loc>http://example.com/photo.jpg</image:loc>
  </image:image>
 </url> 
</urlset> 

 

 

Yukarı da vermiş olduğum örnekte ki example yerine kendi alan adınızı ve photo/image yerine sunucunuza yüklediğiniz resmin yolunu yazarsanız manuel olarak site haritanızı oluşturmuş olursunuz.


] }

Yorum yapın