Sanal Para Kullanım Alanları Nelerdir ?

Dünyada ve Türkiye’de artık sıkça kullanılan sanal paralar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sanal paranın Türkiye’de özellikle Ankara’da ve İstanbul’da daha çok kullanıldığını görmekteyiz. Sanal para ile bilgisayarımızda ya da bir veri depolama aracında kendi adımıza, internet aracılığı ile alışveriş yapabilmekteyiz.

 

İnternet üzerinden sağlanan bu para akışı birçok alışverişte kullanılabilmektedir. PayPal, iyzico ve benzeri birçok ödeme sistemi ile sanal para kullanmak çok kolay. Fiziki bir varlığı olmayan sanal para, internet aracılığı ile hesap birimimizde bulunmaktadır.

 

 

Sanal Para Kullanım Alanları

Sanal paraları internet üzerinden yaptığımız online alışverişlerde kullanabilmekteyiz. Sanal para birimi olan Bitcoin için BitPay hesabı açarak, sizde firmanızda bitcoin ile ödeme yapılmasını sağlayabilmektesiniz. İstanbul ve Ankara’da birçok şirket Bitcoin ile ödeme yapmaktadır. İnşaat firmaları, bilgisayar teknik servisi sağlayan şirketler, danışmanlık şirketleri, avukatlık büroları, reklam ajansları, eczaneler ve müzik / oyun siteleri sanal para ile çalışabilmektedir.

 

Dünyada önemli şirketlerden Dell, Microsoft gibi şirketlerde sanal para ile ödeme kabul etmektedir. Bilgisayarınız için donanım ve yazılımları online olarak, e-ticaret şirketlerinden alabilirsiniz. Eğer sanal paranızı kullanacak yer bulamıyorsanız ‘gidt card’a yani hediye kartına çevirerek Amazon, Walmart, Marks & Spencer, Nike ve Ryan Air gibi mağazalarda da kullanabilmektesiniz. Amerika’da REEDS Jewelers mücevher mağazası bile sanal para birimi olan Bitcoin’i kullanmaktadır.

 

Dünya üzerinde birçok otelde de kullanılmaya başlayan sanal paralar, özellikle yurtdışında çok geniş kullanım alanına sahiptir. Barlar ve restaurantlarda kullanılabilmektedir. Yurtdışına çıkıyorsanız daha geniş bir kullanım alanınız olabilir. Bunun yanı sıra kumar siteleri de sanal para kullanmaktadır. Türkiye’de de inşaat sektöründe ve bazı şirketlerde, pazarlama da kullanılan sanal para, gittikçe daha geniş bir kullanım alanına sahip olmaya başlamaktadır.


] }

Yorum yapın