SEO Nedir ?

İnternette pek çok yerde duyup gördüğümüz ama pek çoğumuzun anlamını bilmediği SEO ; aslında beynimizde ne olduğunu bildiğimiz fakat bunu dile getiremeyeceğimiz bir terim olarak beynimizde yer etmektedir.

 

SEO hakkında yazılacak çizilecek bir sürü soru olduğundan dolayı SEO için kitaplar mevcuttur. Her hangi bir kitapçı mağazasından temin edebilirsiniz. Fakat böyle uzun uzadıya kitap değilde sizler için en açıklık ile SEO NEDİR ? bilmeyenler için bilen arkadaşlarımız içinde pekiştirmek için en anlamlı şekilde anlatmaya çalışacağım. Şimdiden iyi okumalar dilerim ☺.

 

 

SEO Nedir ?

 

Genellikle bu terimi araştırmaya kalkındığı zaman her sitede yazılan ilk cümle Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir ki bende buna ilk cümlemde yer vermekteyim ?. Bizim dilimizde ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. İnternet sitenizin “Arama Motorları” tarafından daha hızlı ve kolay bir şekilde taranıp arama motorlarının botları ya da örümcekleri tarafından daha kolay dizine eklenmesi ve arama sonuç sayfalarında kelimelere göre üst sıralara çıkmasını sağlamak için yapılan çalışmalara verilen genel ismi SEO taşımaktadır.

 

İnternet sitenizin ne içerikli olduğu önemsenmek olmadan sizin ilk sayfalarda yerinizi alıp sitenize organik takipçi çekebilmek adına ve hedeflenen kitleye en kolay yönden ulaşabilmek için bu çalışmalar önemlidir. Pazarlamaya kalktığınız bir ürünün ilk sayfalarda yer alması size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Gelirleriniz de artış yaşamanız %100 oranda muhtemeldir. Bunun haricinde her hangi bir kelimeye atanan yazınızın ilk sıralarda yer alması da sitenize daha çok kişinin ziyaret etmesini sağlamaktadır.

 

Bu süreçte sitenize özgün anahtar kelime seçimi, sitenize hızlı ve kaliteli dönüşlerin olması için arama motorlarında ki iş hedeflere uygun bir şekilde internet sitenizdeki ve dışarıda yaptığınız-yapacağınız çalışmalar ve ayarlamalar yapmalısınız. İçerik olarak yazılan bilgiler özgün olsa ve bütün uyumlu olan anahtar kelimeler yazıya eklense dahi iyi bir pazarlama olmadan ve bunun öncesinde iyi bir strateji olmadığı sürece yapılan çalışmaların hiç bir değeri olmayacaktır.

 

 

Seo 2’ye ayrılır ;

  • Site içi
  • Site dışı

 

Site içi optimizasyon en temel olarak site de kodlama yapısın düzeltilmesi ve varsa hatalarında giderilmesi gibi ve kullanıcıyı diğer yazılarınızı da okutmak için ikna edeceğiniz bir yöntemdir. Arama motorları bir siteye güvenebilmek adına ve kendi popülerliğini ‘de koruyabilmek için tüm web sitelerde kaliteli kod içerik yapısına sahip olmasını isterler.

 

Site dışı optimizasyon ise reklam, tanıtım, yazım hataları gibi ve buna benzer bir çok detaylı çalışmaları kapsamaktadır. Kısa sürede netice veren SEO işlemleri uzun vadede internet sitenizin arama motorları tarafında ki yerini almasını belirlemesinin yanında eğer siz kötü işler yapıyor, kopya içerik paylaşıyor iseniz arama motorları bunları fark ederek sizin sitenizi arama motorlarından kaldırma gibi manuel ya da algoritmik olarak yöntemler sayesinde belirler. Bu tür cezalandırmalar internet sitenizin hedeflediği kitleden uzaklaşmasına ve gelir kaybetmesine neden olmaktadır.

 

 


] }

Yorum yapın