VPN Nedir, Nasıl Kullanılır? (Nasıl Çalışır?)

VPN, sanal özel ağ anlamı taşımaktadır. Bilgisayara, tablete ve akıllı telefonlar yüklememiz gerekir. Yüklemesinden sonra ülkede yasaklanan bir siteye erişim mümkün olmaktadır. VPN yasaklı bir site için kullanıldığında, kullanıcı aslında olmadığı bir yerde gösteriliyor ve fiziksel bir ağ bağlantısı ile uzaktan algılanıyor. Bu sayede yasaklı sitelere erişim sağlanabiliyor.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN çalıştırmak için, bilgisayar, tablet veya telefonlarda bir ağ sürücü kurularak sağlanmaktadır. Kullanıcı kendi ülkesinde erişime kısıtlanan ya da yasaklanan bir siteye girmek için kullanırsa sayesinde bilgisayar bulunduğu konumdan farklı bir konumda gibi gözükerek karşı ağ şifresiyle bir köprü kurar. Bu iletişim köprüsü şifreli olduğu için dışarıdan görülmez ve güvenlik uzmanları şifreli bir köprü görür ve bunun ne anlama geldiğini bilemez. Böylece kullanıcı bağlantı işlemini gerçekleştirerek istediği siteye erişim imkanı bulmaktadır. VPN cihazlarda, ağ bağdaştırıcısı görevi görür. Bu şekilde davranarak cihaza karşıdan bir IP numarası verir. Sadece engellenen siteler için kullanılan bir uygulama değildir. Bazı türleri ile olası siber saldırılar için güvenlik çemberi oluşturulabilir. Ayrıca bilgisayar oyuncuları tarafından kullanılabilir.

vpn nasil kullanilir

Türleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

VPN türleri ve kullanım alanları, kullanıcıların erişmek istediği sitelere göre değişmektedir. Temelde üç tür vardır. Bunlar;

 • İlk türü, evdeki veya ofisteki bilgisayarla bağlanmayı sağlamaktadır. Bu tür ile bağlanıldığı zaman konum değişir ve kullanıcı işlem yapabilir. İşlemlerini karşı tarafla bir köprü oluşturup IP numarası belirlediği için güvenle yapmaktadır.
 • İkinci türü, başka bir ülke çıkışlı olan bağlantı çeşididir. İş kullanımlarında sıklıkla tercih edilen bir türdür. Bu VPN türü ile kamuya açık ağlara bağlantı sağlanabilir. Bağlantı kurulan bir kamu ağının verileri görünebilir ve bazı teknikler ile siber saldırı yapılabilir. Bu saldırıları önlemek amaçlı ikinci tür kullanılır. Bu çeşidi ile neredeyse tam bir güvenlik sağlamak mümkündür. Ortak ağlar bu sistemle güvenli şekilde kullanılacağı için önemli bilgiler kayıt altında güvenle tutulabilir.
 • Üçüncü türü, oyuncular için özelleştirilmiş bir bağdaştırıcıdır. Çoklu oyun yani online oyunlarda kullanılır.

Ücretsiz VPN Hizmetleri Nelerdir?

VPN hizmetini ücretsiz kullanmak için yararlanılacak uygulamalar,

 • TunnelBear, bilgisayarda kasma yapmaz hızlı ve basit bir kullanıma sahiptir.
 • Speedify, internet kullanımı daha iyi hale getirir, kullanıcı verisi kaydetmez.
 • Hide Me, şeffef ve gizlilik ile ilgili uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Betternet, çok basit bir kullanımı vardır, ilk kez kullanacaklar için önerilebilir.
 • ProtonVPN, uzmanlar tarafından siber güvenlik amaçlı üretilmiştir.
 • Hotspot Shield Free, ekstra güvenlik katmanlarından oluşan bir VPN hizmet türüdür, ayrıca kullanıcının IP adresini gizlemektedir.

] }

“VPN Nedir, Nasıl Kullanılır? (Nasıl Çalışır?)” üzerine 21 yorum

 1. Ücretsiz Vpn siteleri için teşekkür ederim artık coğu ücretli olmuş sayenizde ücretsiz siteleri kullanmaya başladım

  Cevapla
 2. Google’a vpn indir yazıp acilen indirilen ya da okullarda, lise’de eba,fatih, f@tih ağına bağlanmak yasaklı sitelere giriş yapmak ve girmek için kullanılan çok iyi bir şeydir vpn 🙂 bazen hayat bile kurtarabiliyor.

  Cevapla
 3. Merhaba rahatsız ediyorum siteniz satılık mı? ve ücreti nedir bu tarz bir site kurmak istiyorum ancak siz satmak isterseniz alabilirim?

  Cevapla

Yorum yapın