Sosyal Medya Bağımlılığının Çözümleri

Sosyal medya, eski arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza ve yaşamınızdaki önemli anları kayıt altına almanızı sağlayabilir. Ancak, bu alışkanlık uygun bir şekilde yönetilmezse, zamanınızı tüketebilir, ilişkilerinize büyük ölçüde zararlar da verebilecek bir bağımlılık haline dönüşebilir. Sosyal medyadan uzaklaşmak istiyorsanız, sosyal medya bağımlılığının çözümlerini sizin için aşağıda derledik.

Bu yazımızın tamamını okuduğunuzda ben neden hala sosyal medyada bu kadar fazla zaman geçiriyorum diyeceksiniz.

 

BAĞIMLILIĞINIZI BELİRLEYİN

 1. Geçmiş Yayınlarınızı İnceleyin.

Sosyal medya bağımlılığınızla savaşmaya başladığınızda, önce neden sosyal medya kullanmak istediğinizi anlamaya çalışmalısınız. Geçmişe yönelik gönderilerinizi inceleyerek buna başlayabilirsiniz. Gönderilerinizi incelerken ne sıklıkla paylaşım yaptığınızı ve bunları gerçekten paylaşmak zorunda olup olmadığınızı kendinize sorun.

Örnek olarak, dışarıda yemeğe gittiğinizde, yemeği sosyal medyadan paylaşmak size ne katabilir? Bunun sizin için gerekli olup olmadığını düşünün.

 

 1. Çevrim İçi Olduğunuz Süreyi Gözlemleyin.

Bağımlılığınızın hangi derecede olduğundan emin değilseniz, kullanımını izleyerek sosyal medyaya ne kadar zaman harcadığınızı belirleyin. Belirlemenizi yaptıktan sonra, bu zamanı kontrol altına alın ve günden günde bu süreyi azaltmaya çalışın.

 

 1. Bağımlılığınızı Kabullenin.

Başkalarının size sürekli sosyal medyada bulunduğunuzla ilgili yaptığı yorumları dikkate alın. Bu eleştirileri alırken, yapmanız gereken sorumluluklarınızı ertelediğinizi veya yapmadığınızı düşünün. Düşüncelerinizde haklı olduğunuz kanaatine vardığınızda sosyal medya bağımlısı olduğunuzu kabul etmenin zamanı gelmiştir. İnkar etmek bu bağımlılığın üstesinden gelmenizi zorlaştıracaktır.

Kabul ettikten sonra, sosyal medyaya birkaç saatliğine ara verin ve neler hissettiğinizi değerlendirin.

 

Sosyal Medya Damardan

 

 1. Sosyal Medyaya Neden İhtiyaç Duyduğunuzu Düşünün.

Bazen sosyal medya bağımlılığı, kişinin çevresinden duyduğu ilginin az olmasıyla ortaya çıkabilir. Sorunun neyden kaynaklandığını bulmak için bu konudaki düşüncelerinizi not altına alın.

Sonuç psikolojik olarak yalnız kalmanızdan kaynaklanıyorsa bunların çözümü için yollar arayın.

 

Telefondan BIkmis Kadin

 

 1. Dışarıdan Yardım İsteyin.

Bazı kişiler için, sosyal medyayı sürekli kullanma arzusu, kendini kontrol edememesinin sebebi olarak görülebilir. Bağımlılıktan kaçamadığınızı düşünüyorsanız, o alanda eğitim almış bir terapistten yardım isteyebilirsiniz. Bu tür bir yardım alırken cesur olmalısınız. Kimse sizin deli olduğunuzu düşünmez.

 

SOSYAL MEDYAYA ARA VERİN

 1. Hesaplarınızı Devre Dışı Bırakın.

Sorunu yeterince değerlendirdik. Aklınızı boşaltmak ve bu kötü alışkanlığa son vermek için sosyal medyaya ara vermelisiniz. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve benzeri bütün sosyal medya hesaplarınızı devre dışı bırakın. Bu hesaplarınızı tamamen sileceğiniz anlamına gelmiyor. 4. Madde de nasıl yapacağınızla ilgili bilgi vereceğiz.

Bu süre zarfında sosyal medya hesaplarınızı ne zaman aktif hale getireceğinizle ilgili bir zaman belirleyin. Bunu belirli aralıklarla yaparak yavaşça bağımlılığınızı azaltabilirsiniz.

 

 1. Cep Telefonunuzdan Uygulamaları Silin.

İşi bir adım daha ciddileştirmek adına, telefonunuzda bulunan bütün sosyal medya uygulamalarını silmeyi deneyebilirsiniz. Ana ekranda bu uygulamaları görmemek, aklınızdan yavaşça çıkmasını sağlayabilir.

 

 1. Şifrelerinizi Değiştirin.

Alışkanlığınızı kendi başınıza yenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, hesaplarınızı güvendiğiniz birisine devredin. Şifreleri değiştirmesini isteyin. Böylece hesaplarınıza girmek isteseniz bile giremeyeceksiniz. Bununla ilgili kendinize yine bir süre verin. Bu süre dolduğunda tekrar hesaplarınızın şifresini alın. Bu durumu da tekrarlayarak, yavaşça sosyal medyadan uzaklaşabilirsiniz.

 

 1. 21 Gün Sosyal Medyadan Uzak Durun.

Yapılan araştırmalara göre, bir bağımlılıktan kurtulabilmek için, 21 gün o bağımlılıktan uzak durulması gerekmektedir. Yazılarımızda bahsettiğimiz uzak durma süreleri, bu süreden kısa olmamasını öneriyoruz.

 

YARARLI ALTERNATİFLER BULUN VE YAPIN

 1. Vaktinizi Harcayacağınız Daha Yararlı Şeylerin Bir Listesini Yapın.

Sosyal medyada harcadığınız her anın, daha kalitelisini sevdiklerinizle birlikte farklı ortamlarda yaşayabileceğinizi unutmayın. Kendinize farklı ortamalar üretin derken, yeni bir dil öğrenmek için bir kursa gidebilirsiniz. Bir enstrüman çalmayı öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Yeni bir yemek tarifi öğrenebilir veya kitap okumak için kendinize uzun zamanlar ayırmayı deneyebilirsiniz.

 

Yemek Kursu Resmi

 

 1. Kendinizi Evden Dışarıya Atın.

Sosyal medya bağımlılığınızla savaşmak için kendinizi evden dışarı atın. Arkadaşlarınızla veya eşinizle bir sinema filmine, pikniğe giderek eğlenceli vakitler geçirin. Bunlar hem eğlenceli vakit geçirmek için hem de bağımlılığınızdan kurtulmak için çok yararlı olabilecek şeylerdir.

 

Piknik Ailece 1024x683

 

 1. İletişim Kurmak İçin Alternatif Yolları Değerlendirin.

Günümüzde en büyük iletişim aracı cep telefonudur. Cep telefonu diyoruz fakat, çoğunluk bu iletişimi sosyal medya üzerinden kurmaktadır. Arkadaşlarınızla konuşmanız gerektiğinde sosyal medyayı kullanmayın. Konuşmak istediğiniz kişiyi direkt olarak aramanız bağımlılıktan kurtulmanız için yararlı olacaktır.

 

 1. Ailenizle Daha Fazla Zaman Geçirin.

Sosyal medya kullanımını durdurmanız durumunda, bu kararınızı bozmamak için ailenizle veya arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Büyüklerinizi ziyaret ederek, onlarla vakit geçirmeyi, sohbet etmeyi deneyin. Bunları yaparken kendinizi ve çevrenizdekileri telefondan uzak tutun.

 

 1. Kendinizi Profesyonelce Geliştirin.

Sosyal medyadan uzaklaştınız ve kendinize ayırabileceğiniz daha fazla zaman var. Yapmak isteyip, zaman yetersizliğinden yapamadığınız şeyleri yapabilirsiniz. Belki yeni bir okula başlayıp, başarılı bir şekilde okulu bitirebilirsiniz. Kariyerinizde önemli değişiklikler yaparak hayat kalitenizi arttırabilirsiniz.

 

SONUÇ

Teknolojiden, sosyal medyadan veya hayatımızdaki bir şeyden vazgeçmek çok kolay olmayabilir. Ben odaklı bir yaşam tarzını benimsememiş insanlarız. Bu vazgeçilmezlerimize harcadığımız süreyi azaltarak, çevremizdeki insanlar değer vermemiz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, hayatınızda sosyal medyadan daha önemli şeyler olduğunu hatırlatmak istedik. Siz de yorumlarda bu maddeleri çoğaltarak, yapmamız gereken şeyleri bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 


] }

“Sosyal Medya Bağımlılığının Çözümleri” üzerine 6 yorum

 1. Müdür özellikle çocukları uzak tutmak gerekli çok kapsamlı ve güzel bir yazı olmuş eline emeğine sağlık

  Cevapla
 2. Bence de bu bir hastalık ve bende bu durumdayım artık telefonun çekmediği köyüme yerleşmeyi düşünüyorum kurtulmak için

  Cevapla

Yorum yapın