SQL IN/NOT IN Komutu Kullanımı

SQL ‘de sorgulama yapmak ve her zaman sorgulayacağımız verinin ne kadar önemli olduğunu bunca zaman söyleyip duruyorum. Önemli olan sorguladığımız verinin en doğru şekilde ve en kullanışlı şekilde karşımıza gelmesini sağlamaktır.

 

SQL in komutu kullanımı ise bizim “where” koşulu ile kullanabileceğimiz bir çok değer belirtmemizi sağlamaktadır. Bu sayede belirli bir koşula sahip sorguda belirli maddelerde ki bizim verdiğimiz değeri sağlayan sonuçların karşımıza getirilmesini sağlayabiliriz.

 

 

SQL IN Kullanımı

Öncelikle bizim SQL in komutunun ne olduğunu tam anlamıyla öğrenebilmek adına yapmamız ve uygulamamız gereken asıl işlem öncelikli olarak oturup kendi bilgisayarımızda kendi veritabanımızda deneme yolundan geçecektir. Şimdi biz bir bu komutun söz dizimine bakacak olur isek :

 

SELECT kolonadı yada * FROM tabloismi WHERE kolonadı IN (değer1, değer2, ...);

 

Where komutuna kadar zaten temel olarak işimizi biliyoruz. Eğer bilmiyorsanız “SQL Where Kullanımı” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Where komutundan sonrasında ise in komutunu kullanıp parantez içine değerleri yazıyoruz. Yazmış olduğumuz bu değerler eğer metinsel ise tek tırnak içinde, eğer sayısal bir değer ise tırnak içine almadan yazma işlemini gerçekleştirebiliriz.

 

select * from ilktabolo where sehir in('İzmir','İstanbul')

 

Yukarıda eğitim videomuz da yer alan sorgu cümlesine bakar isek bu sorgu cümlesinin açılımı tam olarak ilk tablo kolonunda bulunan şehir kolonunda İzmir ve İstanbul koşulu sağlayan verileri karşımıza getir demektir. Yani bizler bir kolonun içinde in komutu ile bizim verdiğimiz değerleri sağlayan sonuçları karşımıza getirebiliriz.

 

 

select isim from ilktabolo where sehir in('İzmir','İstanbul')

 

Sorgu cümlemizi biraz daha güzelleştirecek olur isek bu sefer ise karşımıza artık ilk tablo tablosunda bulunan şehir kolonunda yer alan İzmir ve İstanbul verileri girilmiş sonuçların isimlerini karşımıza getirmesini isteriz.

 

 

SQL NOT IN Kullanımı

Aslında bu sefer ise SQL NOT IN komutu sayesinde başına aldığı olumsuzluk anlamına gelen not yani değil anlamında da kullanılan bu kelimeden sorgulayacağımız verilerden ise bu koşulu sağlamayan sonuçların karşımıza getirilmesini isteriz.

 

SELECT kolonadı yada * FROM tabloismi WHERE kolonadı NOT IN (değer1, değer2, ...);

 

Söz dizimi ise SQL in komutu kullanımı ile aynı olup sadece in kelimesinin başına not gelmesi ile oluşur. Artık ise bizim o koşulu sağlayan verilerin değilde o koşulu sağlayıp o koşulun dışında ki verilerin gelmesini istiyor isek :

 

select * from ilktabolo where sehir not in(‘İzmir’,’İstanbul’)

 

Bu sefer ise sorgu cümlemizi açıklayalım. İlk tablo tablosunda bulunan kolonlardan şehir kolonuna girilmiş olan verilerden İzmir ve İstanbul dışında olan verilerin karşımıza getirilmesini istemiş bulunuruz. Aslında bu sayede veritabanından sorgulama işlemi yaparken neyin gösterilmesi gerektiğini, neyin gösterilmemesi gerektiğini göstermek tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Doğru sorgulama yapmak ve en doğru sonuca ulaşmak sizlerin bilginize kalan bir şeydir.


] }

Yorum yapın