SQL Update Kullanımı

Bir veritabanında tabloda ki verileri güncellemek, değiştirmek gibi işlemler için SQL update komutu kullanılmaktadır. Tabloya girilen veriler daha sonrasında değiştirilmek istenildiğinde bunun için ise bu komutu kullanmamız gerekmektedir.

 

Bizde eğer tablomuzda girilen verilerin daha sonra değiştirilebilir olmasını istiyor isek bunu bir harici program ile yapacak isek programımızda update komutunu kullanabilmeli ve SQL update kullanımı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

 

 

SQL Update Komutu

Öncelikle update komutunu kullanmak için bizim yolumuza iki farklı seçenek vardır. Bunlardan birincisi eğer SQL Management Studio üzerinden bir değişiklik yapacak ise ister kod ile istersek kodsuz bir şekilde gerekli değişikliği yapabilmemiz mümkün olacaktır.

 

Eğer kodsuz bir şekilde tabloda ki bir veriyi değiştirmek istiyor iseniz yapmanız gerekenler sol tarafta kullanacağınız veritabanını seçip ardından o veritabanının hangi tablosuda değişiklik yapacaksanız üzerine sağ tıklayıp “Edit top 200 rows” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu sayede hiç bir şekilde kod yazmadan değişiklik yapabilirsiniz. Ama yinede bilmemiz gereken bir kısım vardır ki oda kod ile nasıl yapıldığını öğrenmemiz gerekmektedir.

 

update tabloadi set kolonadi = deger, kolonadi = deger where ...

 

Şeklinde bir söz dizimine sahiptir. Eğer sadece bir kolonda ki veriyi değiştirecek isek bir tane kolon adı ve değişecek değeri girmemiz yeterli olacaktır. Where cümleciği ile nerede ki hangi değerin değişeceğini belli etmekteyiz. Örnek olarak :

 

update ilktablo set isim='Efsun', soyisim='Gökmen' where id=1

 

Yukarıda yer alan cümlede ise id ‘si 1 olan kişinin ismine Efsun soyismininde Gökmen olarak değiştirilmesini istedim. Bu sayede eğitim videoları için kullanmış olduğum webdunya database ‘inde iktablo isminde olan tablodan id si 1 olan kişinin ismi ve soyisminin değiştirilmesini sağlamış bulundum. Eğer biz birden fazla değeri bir anda değiştirmek istiyor isek where kısmına sehir=’İstanbul’ yazmış olsaydım şehri İstanbul olan kişilerin herkesin ismi ve soyismi değişmiş olacaktı.

 

Temel olarak SQL update komutu kullanımı bu şekildedir. Unutmamamız gereken ifade ise bizim tablo adını yazdıktan sonrasında set ifadesi ile kolon isimlerini ve değişecek olan değerleri girmemiz where komutu sayesinde de nerede ki verilerin değişeceğini bildirmektir.


] }

Yorum yapın